Infacol - skład
1 ml zawiesiny doustnej zawiera 40 mg symetykonu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu.
Reklama
Infacol - działanie
Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu znajdujących się w przewodzie pokarmowym, powodując ich pękanie. W następstwie ruchów perystaltycznych pęcherzyki gazu pękają lub łączą się i gaz może być łatwo usunięty z przewodu pokarmowego przez odbijanie lub poprzez pasaż treści. Symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
Reklama
Infacol - wskazania
Łagodzenie dolegliwości bólowych (wzdęcia, bóle kolkowe) związanych z nadmiernym nagromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym w wyniku połykania powietrza, u niemowląt w wieku od 1. do 6. miesięcy.
Reklama
Infacol - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zaburzenia tarczycy. Niedrożność jelit. Zaparcia.
Reklama
Infacol - ostrzeżenia
W przypadku utrzymywania się objawów należy skonsultować się z lekarzem. Nie podawać niemowlętom poniżej 1. mż. Preparat zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w 0,5 ml zawiesiny, to znaczy uznaje się go za „wolny od sodu”. 1 ml roztworu zawiera 1,8 mg parahydroksybenzoesanu metylu i 0,2 mg parahydroksybenzoesanu propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Reklama
Infacol - ciąża
Brak danych, które sugerowałyby, że symetykon wywiera jakikolwiek niekorzystny wpływ na ciążę. Ze względu na brak odpowiednich badań lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie wiadomo, czy symetykon przenika do mleka ludzkiego, jednak biorąc pod uwagę fakt, że praktycznie nie wchłania się on z przewodu pokarmowego jest mało prawdopodobne, by znalazł się w mleku matek karmiących piersią.
Reklama
Infacol - efekty uboczne
Ze względu na fakt, iż preparat praktycznie nie ulega wchłanianiu z przewodu pokarmowego, działania niepożądane są bardzo rzadkie i ograniczają się głównie do reakcji nadwrażliwości na substancje, które wchodzą w skład leku. Parahydroksybenzoesany wchodzące w skład preparatu mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Infacol - interakcje
Symetykon może wiązać lewotyroksynę. Jeśli podczas leczenia zaburzeń tarczycy u niemowląt podawany jest symetykon, wchłanianie lewotyroksyny może być zaburzone.
Infacol - dawkowanie
Doustnie. Niemowlęta od. 1. do 6. mż.: przed każdym posiłkiem należy podać dziecku 0,5 ml zawiesiny - pełną zawartość zakraplacza (20 mg symetykonu). W razie potrzeby dawka może być zwiększona do 40 mg (1 ml zawiesiny). Podawanie preparatu powoduje stopniową poprawę w ciągu kilku dni. Sposób podania. Dobrze wstrząsnąć butelkę, a następnie całkowicie napełnić zakraplacz poprzez dwukrotne ściśnięcie jego gumowej końcówki. Zawartość zakraplacza należy wycisnąć głęboko na język dziecka.
Infacol - uwagi
Lek nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.