Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Infectoscab

Spis treści

Infectoscab - skład

1 g kremu zawiera 50 mg permetryny. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy emulgujący (typ A) i kwas sorbinowy.

Reklama

Infectoscab - działanie

Lek przeciwświerzbowy, syntetyczny piretroid, do stosowania miejscowego na skórę.

Reklama

Infectoscab - wskazania

Leczenie świerzbu (wywołanego przez Sarcoptes scabiei) u dorosłych i dzieci w wieku >2 miesięcy.

Reklama

Infectoscab - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną - permetrynę, inne substancje z grupy piretryn lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W takich przypadkach należy podać lek przeciwświerzbowy z innej grupy.

Reklama

Infectoscab - ostrzeżenia

U pacjentów z nadwrażliwością na chryzantemy lub inne rośliny z rodziny astrowatych leczenie można stosować wyłącznie, jeśli jest ściśle wskazane.W takich przypadkach leczenie należy jak najszybciej zmienić i zastosować lek o innej budowie chemicznej. Podczas stosowania preparatu należy uważać, by krem nie dostał się do oczu lub na błony śluzowe (np. jama nosowo-gardłowa, okolice narządów płciowych) lub do otwartych ran. Dostępne jest jedynie ograniczone doświadczenie dotyczące stosowania preparatu u dzieci w wieku od 2 miesięcy do 23 miesięcy. Leczenie w tej grupie wiekowej należy prowadzić wyłącznie pod ścisłym nadzorem medycznym. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy i kwas sorbinowy, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Substancje pomocnicze zawarte w kremie (parafina ciekła, wazelina biała) mogą pogarszać funkcjonowanie, a tym samym zmniejszać niezawodność stosowanych jednocześnie produktów lateksowych (np. prezerwatyw, wkładek domacicznych).

Reklama

Infectoscab - ciąża

W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku podczas I trymestru ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety tego wymaga. Można rozważyć stosowanie preparatu podczas II i III trymestru ciąży, jeśli to konieczne. Permetrynę wykryto w mleku kobiet karmiących piersią, które były prawdopodobnie poddane ekspozycji przez skórę, układ oddechowy lub pokarm. Ze względów bezpieczeństwa matki nie powinny karmić piersią przez 5 dni po zakończeniu stosowania leku. Brak danych dotyczących wpływu permetryny na płodność. Badania na zwierzętach nie wykazały istotnego wpływu leku na płodność po podaniu miejscowym.

Reklama

Infectoscab - efekty uboczne

Często: parestezje, uczucie palenia skóry, świąd, wysypka rumieniowata, suchość skóry. Rzadko: ból głowy. Bardzo rzadko: duszność (u pacjentów wrażliwych lub nadwrażliwych), otarcie naskórka, zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych, zmniejszenie pigmentacji skóry. Częstość nieznana: nudności, kontaktowe zapalenie skóry. Występowanie świądu, wysypki rumieniowatej, uczucia mrowienia, palenia lub kłucia skóry oraz suchości skory może być związane z przebiegiem choroby. Świąd i wypryski po świerzbie mogą utrzymywać się do 4 tyg. po zakończeniu leczenia. Jest to spowodowane reakcją na martwe roztocza świerzbowca. W przypadku wystąpienia suchości skóry zaleca się po zakończeniu leczenia zastosowanie środków zmiękczających oraz olejków do kąpieli. Objawy kontaktowego zapalenia skóry mogą rozprzestrzenić się poza obszar leczenia. Występowanie wymiotów nie było obserwowane po zastosowaniu preparatu, jednakże znane są przypadki ich wystąpienia w związku z zastosowaniem innych leków zawierających permetrynę.

Infectoscab - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli oraz młodzież w wieku powyżej 12 lat: nałożyć do 30 g kremu. Dzieci w wieku 6-12 lat: nałożyć do 15 g kremu. Dzieci w wieku 2 mies.-5 lat: do 7,5 g kremu. Wyżej podane dawkowanie należy traktować jedynie jako wskazówkę. Dawkę leku należy dostosować odpowiednio do wskazań i powierzchni ciała u danego pacjenta (np. u niektórych dorosłych pacjentów może być konieczne użycie większej ilości kremu). Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności leku u dzieci w wieku poniżej 2 miesięcy. Sposób podawania. Wyłącznie do stosowania na skórę. Preparatu nie wolno połykać. Osobom nakładającym preparat zaleca się noszenie rękawiczek. Ostrożnie nałożyć cienką warstwę kremu na skórę (stosowanie na skórę). U dorosłych i dzieci powyżej 2 lat krem należy nakładać równomiernie na całe ciało, w tym na przednią powierzchnię szyi, kark, dłonie oraz powierzchnię podeszwową stóp. Nakładanie kremu na twarz i głowę nie jest konieczne, chyba że wykwity spowodowane świerzbem występują w tych miejscach. Podczas nakładania kremu należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca pomiędzy palcami rąk i stóp (również pod paznokciami rąk i stóp), skórę na nadgarstkach, łokciach, pod pachami, okolice narządów płciowych i pośladki. Dzieci w wieku od 2 do 23 miesięcy mogą być leczone tylko pod nadzorem lekarza. Należy u nich leczyć także skórę twarzy, uszu oraz głowy. Nie należy nakładać kremu na skórę wokół ust oraz okolice oczu. Chronić dzieci przed zlizywaniem kremu z rąk. U pacjentów w wieku podeszłym (powyżej 65 lat) krem należy stosować w ten sam sposób, jak u dorosłych, ale należy również nakładać krem na twarz, uszy oraz owłosioną skórę głowy; należy zachować ostrożność, by uniknąć nałożenia kremu na skórę wokół oczu. Krem należy pozostawić na skórze przez co najmniej 8 h, np. na noc. Aby leczenie było skuteczne, w tym czasie pacjent nie powinien się myć ani kąpać w wannie ani pod prysznicem. Jeśli w ciągu tych 8 h pacjent umyje ręce i inne miejsca leczone kremem (pośladki, okolice narządów płciowych), krem należy nałożyć ponownie na umyte miejsca. Po upływie co najmniej 8 h pozostałości kremu należy usunąć, biorąc prysznic lub myjąc ciało wodą i mydłem. Jeśli przestrzega się powyższych wskazówek to jednorazowe zastosowanie kremu zazwyczaj wystarcza do pomyślnego zakończenia leczenia. Jednakże w przypadkach utrzymującej się lub nawracającej infestacji, może być konieczne powtórzenie leczenia po 14 dniach.

Infectoscab - uwagi

Osoby mające kontakt z chorym, szczególnie członkowie rodziny lub partnerzy, powinny jak najszybciej zostać zbadani przez lekarza oraz, w razie konieczności, natychmiast poddać się leczeniu świerzbu. W przypadku bliskiego kontaktu z zakażoną osobą lub miejscami, w których świerzb występuje endemicznie, leczenie zakażeń bezobjawowych może być wskazane w celu zapobieżenia ponownej infestacji. Ponadto pacjent powinien: przycinać krotko paznokcie u rąk i czyścić je dokładnie; zmieniać ubranie, pościel oraz ręczniki codziennie przez 14 dni i prać je w temperaturze co najmniej 60st.C; przechowywać ubranie nieprzeznaczone do prania w temperaturze co najmniej 60st.C  (np. odzież wierzchnią) przez kilka dni w zamkniętej plastikowej torbie; dokładnie odkurzać dywany oraz tapicerowane meble. Preparat  jest szkodliwy dla wszystkich gatunków owadów oraz organizmów żyjących w wodzie (ryby, rozwielitki, algi). Należy unikać zanieczyszczenia nim akwariów i terrariów.


Podobne leki
Sora Forte

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!