Izotziaja - skład
1 g żelu zawiera 0,5 mg izotretynoiny. Preparat zawiera butylohydroksytoluen.
Reklama
Izotziaja - działanie
Lek do stosowania miejscowego z grupy retynoidów. Reguluje wzrost i różnicowanie naskórka. Izotretynoina podawana miejscowo prawdopodobnie działa jak tretynoina. Tretynoina stymuluje mitozę w komórkach naskórka, zmniejsza spójność międzykomórkową w warstwie rogowej naskórka oraz wpływa na hiperkeratozę charakterystyczną dla trądziku pospolitego. Wspomagając złuszczanie naskórka, zapobiega tworzeniu się zmian na skórze. Tretynoina pośredniczy w wytwarzaniu komórek łojowych naskórka o mniejszej spoistości i w wyniku tego prawdopodobnie pobudza proces usuwania zaskórników oraz zapobiega tworzeniu się nowych zaskórników.
Reklama
Izotziaja - wskazania
Leczenie łagodnej do umiarkowanej postaci trądziku pospolitego.
Reklama
Izotziaja - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na izotretynoinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża. Kobiety planujące zajść w ciążę. Okres karmienia piersią.
Reklama
Izotziaja - ostrzeżenia
Należy unikać kontaktu leku z oczami, błonami śluzowymi, ustami i uszkodzoną lub podrażnioną skórą. Należy uważać, aby żel nie gromadził się w fałdach skóry, szczególnie na szyi, skrzydełkach nosa. Należy unikać stosowania leku u pacjentów z przypadkami nabłoniaka skórnego w wywiadzie. Miejsca na skórze leczone żelem należy chronić przed działaniem promieni słonecznych. Jeśli nie można uniknąć światła słonecznego, należy stosować na skórę produkty z filtrami UV i odzież ochronną. Nie stosować u pacjentów z oparzeniami słonecznymi, gdyż skóra może być bardziej wrażliwa na światło słoneczne. Należy unikać sztucznych źródeł promieniowania UV (lampy kwarcowe, solaria). Tretynoina, substancja lecznicza podobna do izotretynoiny, nie wykazuje działania rakotwórczego u ludzi. Jednak u białych bezwłosych myszy, którym podawano miejscowo tretynoinę i które równocześnie poddawano działaniu promieniowania ultrafioletowego (UV), częściej występowały nowotwory skóry. U myszy leczonych miejscowo tretynoiną, których nie poddawano działaniu promieniowania UV, nie dochodziło do rozwoju nowotworów. Nie wiadomo, jakie jest znaczenie tych badań w odniesieniu do ludzi. Ze względu na zawartość butylohydroksytoluenu lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.
Reklama
Izotziaja - ciąża
Lek jest przeciwwskazany do stosowania u kobiet w ciąży oraz u kobiet planujących zajście w ciążę. Jeśli preparat jest stosowany w trakcie ciąży, lub gdy pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie przyjmowania leku, leczenie musi zostać przerwane. U ludzi izotretynoina stosowana w postaci o działaniu ogólnym działa teratogennie. Nie ustalono czy izotretynoina przenika do mleka matki. Nie stosować leku u kobiet w okresie karmienia piersią.
Reklama
Izotziaja - efekty uboczne
Może wystąpić pieczenie, zaczerwienienie i świąd skóry, zmiany rumieniowe oraz złuszczenie. Zazwyczaj są to objawy przemijające, gdyby jednak wystąpiło ich nasilenie żel należy stosować rzadziej, a nawet przerwać leczenie na kilka dni, po czym zastosować lek ponownie. Gdyby jednak objawy podrażnienia znowu nasiliły się leczenie nie powinno być kontynuowane.
Izotziaja - interakcje
Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego miejscowego leczenia innymi lekami. Unikać jednoczesnego stosowania środków złuszczających (nadtlenek benzoilu), a także ścierająco-czyszczących, gdyż mogą one powodować nasilenie działania drażniącego.
Izotziaja - dawkowanie
Podanie na skórę. Dorośli: niewielką ilość żelu należy rozprowadzić na chorobowo zmienionych miejscach na skórze 1-2 razy na dobę. Przed rozprowadzeniem żelu skóra powinna być umyta i wysuszona. Po kontakcie z żelem należy dokładnie umyć ręce. Zwykle skuteczność leczenia można zaobserwować po 6-8 tyg. Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci (trądzik pospolity rzadko występuje przed okresem dojrzewania). Nie zaleca się stosowania u pacjentów w podeszłym wieku (trądzik pospolity nie występuje w tej grupie wiekowej).
Izotziaja - uwagi
Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.