Przeziębienie i Grypa proszek musujący w saszetkach - skład i działanie
Przeziębienie i Grypa proszek musujący w saszetkach
Kwas acetylosalicylowy jest inhibitorem cyklooksygenazy I, odpowiedzialniej za syntezę prostaglandyn. Działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalne. Lek działa przeciwgorączkowo w razie podwyższonej temperatury ciała. Hamuje syntezę prostaglandyn w podwzgórzu, w wyniku tego następuje utrata ciepła przez rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych i wzmożone wydzielanie potu. Działanie przeciwbólowe jest słabsze od działania opioidowych leków przeciwbólowych, ale w przeciwieństwie do opioidów lek nie wywołuje zaburzeń czynności psychicznych, tolerancji, ani nie powoduje uzależnienia. Działanie przeciwzapalne jest spowodowane hamowaniem wytwarzania toksycznych nadtlenków powstających z kwasu arachidonowego oraz prostaglandyn; wyraźnie występuje po kilku dniach stosowania leku. Kwas acetylosalicylowy jest również inhibitorem agregacji płytek krwi, co odbywa się poprzez blokowanie uwalniania z płytek krwi kwasu adenozynodifosforowego i tromboksanu A2. Kwas askorbowy jest niezbędny w procesach oksydoredukcyjnych zachodzących w komórkach organizmu. Bierze również udział w syntezie kolagenu i wielu substancji przestrzeni międzykomórkowych, co w konsekwencji warunkuje prawidłową budowę i funkcjonowanie ścian naczyń krwionośnych, zwłaszcza naczyń włosowatych, oraz jest niezbędny do prawidłowego rozwoju tkanki łącznej. Wapń zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działa przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Składniki preparatu łatwo wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Kwas acetylosalicylowy wchłania się w niezmienionej formie z żołądka i jelita cienkiego, wiąże się w 50-80% z albuminami osocza. T0,5 wynosi 2-4 h, a przy większych dawkach 15-20 h. Wydalany jest z moczem w postaci metabolitów i ok. 10% w formie niezmienionej. Kwas askorbowy wydalany jest z moczem, a wapń z kałem i moczem.
Reklama
Przeziębienie i Grypa proszek musujący w saszetkach - wskazania
Lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym. Leczenie: objawów przeziębienia i grypy oraz gorączki, bólów mięśni i stawów, bólów głowy (w tym migrenowych), bólów zębów, nerwobólów. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Reklama
Przeziębienie i Grypa proszek musujący w saszetkach - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i inne salicylany, kwas askorbowy, wapń lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Czynna choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Skazy krwotoczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (w cukrzycy, mocznicy, tężyczce). Znacznie zwiększone stężenie wapnia we krwi. Astma współistniejąca z polipami nosa (wywołanymi lub nasilonymi przez kwas acetylosalicylowy). Ciężka niewydolność nerek, wątroby. Ciężka niewydolność serca. Okres ciąży i karmienia piersią. Fenyloketonuria (ze względu na zawartość aspartamu). Nie podawać dzieciom do lat 12 w przebiegu ospy wietrznej i grypy.
Reklama
Przeziębienie i Grypa proszek musujący w saszetkach- ostrzeżenia
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku: nadwrażliwości na inne NLPZ, chorób alergicznych (astma oskrzelowa, katar sienny), krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego, przed zabiegami chirurgicznymi (nie przyjmować leku co najmniej przez 5 dni), dny (skazy moczanowej), przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, a także po przebytych krwawieniach z przewodu pokarmowego, jednoczesnego leczenia lekami przeciwzakrzepowymi (doustne przeciwwitaminy K, heparyna, heparyny drobnocząsteczkowe, leki przeciwpłytkowe - tyklopidyna, indobufen), niewydolności nerek lub wątroby, stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej, nadciśnienia, niewydolności serca, niedoboru G-6-PD (ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej), pacjentów w podeszłym wieku (>65 lat, należy podać mniejsze dawki). Picie alkoholu podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego może nasilać działanie drażniące na przewód pokarmowy. Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Przyjmowanie niektórych leków z grupy NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) jest związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar). Dostępne dane są niewystarczające, aby wykluczyć takie ryzyko w przypadku przyjmowania kwasu acetylosalicylowego w dawkach dobowych 4000 mg. Stosowanie kwasu acetylosalicylowego u dzieci do 12 lat, w przypadku zakażeń wirusem ospy wietrznej lub grypy, może spowodować wystąpienie rzadkiej choroby, powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu tzw. zespołu Reye’a. Jeśli po upływie 3-5 dni u pacjenta nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, powinien skontaktować się z lekarzem. Preparat zawiera 178-356 mg sodu na dawkę, należy wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Preparat zawiera źródło fenyloalaniny - może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.
Reklama
Przeziębienie i Grypa proszek musujący w saszetkach - ciąża
W czasie ciąży stosować jedynie po dokładnym oszacowaniu ryzyka w stosunku do korzyści. Nie stosować w III trymestrze ciąży, gdyż lek może powodować wady rozwojowe płodu i komplikacje podczas porodu. W niewielkich ilościach preparat przenika do mleka kobiety karmiącej piersią. W przypadku doraźnego stosowania nie ma konieczności przerywania karmienia piersią. Istnieją dowody na to, że leki hamujące cyklooksygenazę (syntezę prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu leczenia.
Reklama
Przeziębienie i Grypa proszek musujący w saszetkach - efekty uboczne
Mogą wystąpić: zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe; u osób nadwrażliwych mogą pojawić się zmiany skórne (rumień, pokrzywka); zawroty głowy, pocenie się, szum w uszach; nudności, wymioty, bóle brzucha, zaostrzenie lub nawrót choroby wrzodowej; nadżerki błony śluzowej, krwawienia z przewodu pokarmowego; napad astmy oskrzelowej lub duszności u dorosłych; obrzęki, nadciśnienie i niewydolność serca. Przyjmowanie niektórych leków z grupy NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar). Długotrwałe stosowanie dużych dawek może spowodować przedawkowanie.
Reklama
Przeziębienie i Grypa proszek musujący w saszetkach - interakcje
Kwasu acetylosalicylowego (podobnie jak innych leków z grupy NLPZ) nie należy stosować jednocześnie z poniżej wymienionymi lekami, gdyż powoduje nasilenie: działania hipoglikemizującego leków przeciwcukrzycowych (np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika), na skutek wypierania tych leków z połączeń z białkami; działania leków przeciwzakrzepowych (np. pochodnych kumaryny i heparyna), leków hamujących agregację płytek krwi (np. tyklopidyna) - leki te stosowane jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym mogą zwiększać ryzyko wystąpienia krwotoków oraz ryzyko wydłużenia czasu krwawienia; działania sulfonamidów, stosowanych w zakażeniach bakteryjnych oraz fenytoiny, leku przeciwpadaczkowego - kwas acetylosalicylowy podawany jednocześnie z sulfonamidami nie tylko nasila ich działanie, ale również skraca czas działania; działania digoksyny, stosowanej w leczeniu niewydolności serca, gdyż zwiększa jej stężenie we krwi; działania toksycznego na szpik kostny metotreksatu, stosowanego m.in. w chorobach nowotworowych i reumatoidalnym zapaleniu stawów, ze względu na wypieranie go z połączeń z białkami przez salicylany; działania toksycznego kwasu walproinowego, leku przeciwpadaczkowego - ze względu na synergistyczne działanie kwasu acetylosalicylowego i walproinowego może ulec nasileniu działanie antyagregacyjne leku i skłonność do krwawień. Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego z kortykosteroidami i innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lub picie alkoholu podczas leczenia kwasem acetylosalicylowym zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego oraz uszkodzenia nerek. Kwas acetylosalicylowy osłabia: działanie leków stosowanych w leczeniu dny (skazy moczanowej), np. probenecydu - stosowane jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym mogą powodować nasilenie objawów choroby; działanie leków moczopędnych (np. furosemidu) poprzez zatrzymanie sodu oraz wody w organizmie; działanie niektórych leków przeciwnadciśnieniowych (z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, np. kaptopryl, enalapryl) na skutek zmniejszenia filtracji kłębuszkowej w nerkach. Kwas askorbowy (witamina C) zawarty w leku zwiększa szybkość eliminacji pochodnych amfetaminy i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Wapń zmniejsza wchłanianie związków fluoru oraz antybiotyków z grupy fluorochinolonów i tetracyklin; w celu uniknięcia tej interakcji wymagana jest trzygodzinna przerwa pomiędzy podaniem wymienionych leków i związków wapnia. Duże dawki wapnia podawane równocześnie z glikozydami nasercowymi (pochodne digoksyny i strofantyny) nasilają ich działanie i mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Moczopędne leki tiazydowe zwiększają wchłanianie zwrotne wapnia i stwarzają ryzyko hiperkalcemii. Duże dawki wapnia w skojarzeniu z witaminą D mogą osłabiać działanie werapamilu i innych leków blokujących kanał wapniowy.
Przeziębienie i Grypa proszek musujący w saszetkach- dawkowanie
Doustnie. Dorośli: 1-2 saszetki 3 razy na dobę (maksymalna dawka dobowa - 6 saszetek). Dzieci powyżej 12 lat i pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat): 1 saszetka 3 razy na dobę (maksymalna dawka dobowa - 3 saszetki). Preparatu nie stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji lekarskiej. Sposób podania. Zawartość jednej saszetki należy rozpuścić w 1/2 szklanki, letniej wody, wymieszać i wypić. Przyjmować po posiłku.
Przeziębienie i Grypa proszek musujący w saszetkach - uwagi
Preparat stosowany w zalecanych dawkach, nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Kwas askorbowy (witamina C) zawarty w leku może fałszować wyniki niektórych testów wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu, badanie kału na krew utajoną).