Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Lactulosum Aflofarm

Spis treści

Lactulosum Aflofarm - skład

15 ml syropu zawiera 7,5 g laktulozy.

Reklama

Lactulosum Aflofarm - działanie

Preparat zawiera syntetyczny disacharyd (laktuloza), nie wchłaniający się z przewodu pokarmowego. Po podaniu doustnym jest rozkładany do kwasu mlekowego i niewielkich ilości kwasu mrówkowego i octowego przez florę bakteryjną w jelicie grubym. Wskutek tego dochodzi do zwiększenia ciśnienia osmotycznego, zatrzymania wody i w rezultacie do rozluźnienia treści jelita grubego i pobudzenia perystaltyki. Zakwaszenie zawartości jelita grubego hamuje wzrost bakterii rozkładających białka i powoduje przekształcenie amoniaku w jon amonowy, który nie wchłania się z jelita do krwiobiegu i jest wydalany z kałem. Preparat w niewielkim stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego. Około 3% dawki preparatu jest wydalane z moczem w postaci nie zmienionej w ciągu 24 h. Działanie przeczyszczające występuje zazwyczaj po 1-2 dniach od przyjęcia pełnej dawki.

Reklama

Lactulosum Aflofarm - wskazania

Przewlekłe zaparcia. Encefalopatia wątrobowa.

Reklama

Lactulosum Aflofarm - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niedrożność jelit. Galaktozemia. Nietolerancja laktozy.

Reklama

Lactulosum Aflofarm - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą ze względu na niewielkie ilości laktozy i galaktozy.

Reklama

Lactulosum Aflofarm - ciąża

Bezpieczeństwo stosowania w ciąży: kategoria B (wg US FDA). Ze względu na brak odpowiednich, kontrolowanych badań u ludzi dopuszcza się stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka.

Reklama

Lactulosum Aflofarm - efekty uboczne

Podczas pierwszych kilku dni stosowania mogą wystąpić wzdęcia z oddawaniem wiatrów i skurcze jelit, odbijanie się oraz dyskomfort w jamie brzusznej, które ustępują po zmniejszeniu dawki. W przypadku stosowania dużych dawek preparatu mogą pojawić się biegunka, hipernatremia, hipokaliemia, a w skrajnych przypadkach zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej. Sporadycznie występują nudności i wymioty.

Lactulosum Aflofarm - interakcje

Laktuloza obniża pH jelita grubego, dlatego leki, których uwalnianie jest zależne od pH okrężnicy mogą być inaktywowane. Długotrwałe stosowanie preparatu w dużych dawkach nasila działanie glikozydów nasercowych (zmniejszenie stężenia potasu we krwi).

Lactulosum Aflofarm - dawkowanie

Doustnie, indywidualnie. Dorośli: w zaparciach - zazwyczaj 45 ml (3 łyżki stołowe) przed śniadaniem lub po 15 ml (1 łyżka stołowa) 3 razy dziennie przed posiłkami, po uzyskaniu efektu stosuje się 15 ml syropu na czczo; w encefalopatii wątrobowej - 120-180 ml na dobę w 3-4 dawkach. Dzieci: w zaparciach, początkowo: niemowlęta - 2,5 ml, dzieci do 3 lat - 5 ml, powyżej 3 lat - 5-15 ml dziennie; następnie dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowych wypróżnień. W przypadku wystąpienia wzdęć brzucha dawkę zmniejszyć do tolerowanej przez dziecko. Zaleca się podawanie preparatu po rozcieńczeniu wodą, sokiem owocowym lub mlekiem.

Lactulosum Aflofarm - uwagi

W przypadku pacjentów w podeszłym wieku, podczas długotrwałego stosowania (powyżej 6 miesięcy) należy okresowo kontrolować stężenie elektrolitów we krwi.


Podobne leki
Duphalac Fruit
Forlax
Lek Fortrans – działanie i dawkowanie. Jak stosować?
Lactulosum Takeda

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!