Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Lamifortan active

Spis treści

Lamifortan active - skład

1 g żelu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu (E 218) i propylu (E 216).

Reklama

Lamifortan active - działanie

Lek przeciwgrzybiczy. Terbinafina działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie i niektóre grzyby dimorficzne oraz grzybobójczo albo grzybostatycznie na drożdżaki, w zależności od gatunku. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności epoksydazy skwalenowej, co prowadzi do niedoboru ergosterolu, głównego składnika błony komórkowej grzyba, oraz kumulacji skwalenu. Nagromadzenie skwalenu w komórce grzyba powoduje jej śmierć a niedobór ergosterolu zahamowanie wzrostu grzyba. Po podaniu miejscowym do krążenia ogólnego wchłania się ok. 5% dawki.

Reklama

Lamifortan active - wskazania

Zakażenia grzybicze skóry (grzybica stóp, fałdów skórnych lub skóry gładkiej) wywołane przez dermatofity. Łupież pstry.

Reklama

Lamifortan active - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (chlorowodorek terbinafiny) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Lamifortan active - ostrzeżenia

Nie należy stosować preparatu na błony śluzowe oraz do oczu. Nie stosować doustnie. Szczególnie ostrożnie stosować na w miejscach, które mogą zostać podrażnione przez zawarty w preparacie alkohol, tj. miejsca zmienione zapalnie lub wrażliwe (twarz). Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu, preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Reklama

Lamifortan active - ciąża

Ze względu na bardzo ograniczone doświadczenie kliniczne, nie należy stosować preparatu w ciąży, chyba że korzyści z leczenia dla matki uzasadniają podjęcie takiego ryzyka. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią, ponieważ terbinafina przenika do mleka matki. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej skóry, w tym piersi. Badania toksycznego oddziaływania leku na płód i badania płodności na zwierzętach nie wykazały szkodliwego działania.

Reklama

Lamifortan active - efekty uboczne

Niezbyt często: reakcje skórne w miejscu zastosowania (suchość i podrażnienie skóry, uczucie pieczenia). Bardzo rzadko: reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pęcherzowe zapalenie skóry i pokrzywka). Jeśli wystąpią reakcje alergiczne, preparat należy odstawić, pozostałość usunąć za pomocą organicznego rozpuszczalnika (etanol), a następnie umyć skórę ciepłą wodą z mydłem.

Lamifortan active - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli. Oczyścić i osuszyć powierzchnię skóry, następnie cienką warstwę żelu nanieść na chorobowo zmienione miejsca na skórze i okolice i lekko wetrzeć. Jeżeli preparat jest stosowany w fałdach skórnych (pod piersią, między palcami, między pośladkami, w pachwinach), to miejsca, na które naniesiono żel można przykryć gazą, zwłaszcza na noc. Żel stosuje się raz na dobę przez tydzień w następujących wskazaniach: grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej, łupież pstry. Poprawę objawów klinicznych zwykle uzyskuje się po kilku dniach. Stosowanie nieregularne lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby. Jeśli nie ma poprawy po tygodniu stosowania, należy zweryfikować diagnozę. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma danych wskazujących, że leczenie chorych w podeszłym wieku wymaga innego dawkowania oraz że u tych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane odmienne od obserwowanych u młodszych pacjentów. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci, gdyż nie ma wystarczających badań klinicznych dotyczących jego stosowania w tej grupie pacjentów.

Lamifortan active - uwagi


Podobne leki
Acifungin
Batrafen
Exoderil
Lamisilatt

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!