Lix - skład
0,5% roztwór chlorowodorku lidokainy w glicerolu (bezwodnym).
Reklama
Lix - działanie
Wyrób medyczny. Glicerol zmiękcza woskowinę, pomaga w jej usunięciu oraz dzięki swoim właściwościom wiążącym wodę usuwa nadmiar płynu z tkanek przewodu słuchowego (działanie osmotyczne), prowadząc tym samym do zniesienia dolegliwości występujących w stanach zapalnych ucha, takich jak ból ucha i obrzęk. Lidokaina zastosowana w kroplach jako środek powierzchniowo znieczulający, nasila to działanie i dodatkowo łagodzi ból ucha.
Reklama
Lix - wskazania
Wspomagająco przy: stanach zapalanych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowanych regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci, np. basen; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny, np. szampony, mydła, żele.
Reklama
Lix - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Perforacja błony bębenkowej ucha (np. w przypadku przewlekłego zapalenia ucha środkowego). Bezpośrednio po operacji lub zabiegu chirurgicznym przeprowadzonym w obrębie ucha. Przedłużający się bólu lub obrzęk, wywołanym stanem zapalnym o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Wydzielina z ucha (wyciek z ucha). Dzieci <6 mż.
Reklama
Lix - ostrzeżenia
Krople należy stosować wyłącznie po dokładnym badaniu otoskopowym przez lekarza. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, jamą ustną oraz błoną śluzową gardła i nosa. Krople są przeznaczone do doraźnego łagodzenia dolegliwości bólowych ucha, nie dłużej niż 3 dni i nie powinny być stosowane przewlekle.
Reklama
Lix - ciąża
Pomimo braku dowodów na to, aby krople wykazywały negatywny wpływ podczas stosowania w ciąży i okresie karmienia karmienia, zastosowanie kropli należy skonsultować z lekarzem, który powinien ocenić czy oczekiwane korzyści wynikające z zastosowania wyrobu przeważają nad potencjalnym ryzykiem.
Reklama
Lix - interakcje
Leki przeciwarytmiczne nasilają działania niepożądane lidokainy - jednoczesne stosowanie może prowadzić do wystąpienia ciężkich działań niepożądanych. Cymetydyna, β-adrenolityki, norepinefryna, anestetyki wziewne hamują metabolizm lidokainy poprzez zmniejszenie przepływu wątrobowego, prowadząc do zwiększenia stężenia leku w surowicy. Barbiturany, ryfampicyna i fenytoina nasilają metabolizm lidokainy poprzez aktywację enzymów mikrosomalnych wątroby. Lidokaina nasila działanie leków zwiotczających mięśnie poprzecznie prążkowane.
Lix - dawkowanie
Dorośli i dzieci od 6 mż.: 2 krople do każdego ucha maksymalnie 3 razy na dobę. U dzieci konieczne jest zabezpieczenie ucha watą. W przypadku nasilenia się objawów lub braku poprawy po 3 dniach stosowania albo w przypadku wystąpienia gorączki należy skontaktować się z lekarzem. Powodzenie leczenia powinien kontrolować lekarz.
Lix - uwagi
Nie należy stosować kropli do ucha z założonym aparatem słuchowym, preparat należy zaaplikować godzinę przed założeniem aparatu słuchowego do przewodu słuchowego zewnętrznego. Wytwórca nie zaleca stosowania innych leków/wyrobów medycznych w postaci kropli lub sprayu w trakcie stosowania wyrobu medycznego LIX. Stosowanie innych leków/wyrobów medycznych w postaci kropli lub sprayu należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Po zastosowaniu kropli nie zaleca się stosowania żadnych innych leków, wyrobów medycznych, kropli do uszu przez okres co najmniej 30 min.