Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Luivac

Spis treści

Luivac - skład

1 tabl. zawiera: 43 mg substancji LW50020R; 3 mg lizatu bakteryjnego z: Staphylococcus aureus, Streptococcus mitis, Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae, Moraxella (Branhamella) catarrhalis oraz Haemophilus influenzae (każdy szczep co najmniej po 1 x 109 drobnoustrojów); 40 mg mannitolu.

Reklama

Luivac - działanie

Działanie preparatu opiera się na stymulacji systemu immunologicznego błon śluzowych. Powoduje wzrost odporności specyficznej wszystkich błon śluzowych, pobudza także niespecyficzne mechanizmy obronne. Preparat powoduje zwiększenie liczby komórek produkujących przeciwciała klasy IgA w kępkach Peyera, zwiększenie liczby przeciwciał klasy IgA w wydzielinach błony śluzowej, zwiększenie liczby specyficznych przeciwciał klasy IgA w płucach i w surowicy, zwiększenie aktywności fagocytarnej, stymulowanie aktywacji i proliferacji limfocytów T (zwłaszcza komórek T-helper), stymulowanie produkcji cytokin (interferon gamma, interleukina-2, interleukina-5 i interleukina-6), zmniejszenie reakcji zapalnych w płucach poprzez redukcję stężeń elastazy PMN. Doustne stosowanie preparatu powoduje w początkowej fazie stymulacji aktywację lokalnego aparatu immunologicznego błon śluzowych przewodu pokarmowego (GALT). Następnie aktywacja ta przyjmuje charakter uogólniony - aktywacji ulegają lokalne układy immunologiczne błon śluzowych innych narządów, w szczególności układu oddechowego (BALT). Substancja immunostymulująca preparatu, przechwycona przez wyspecjalizowane komórki śródbłonka (M-mikrofold), jest prezentowana w postaci przetworzonej (processing) komórkom limfocytarnym śródbłonka, które migrują do kępek Peyera. W konsekwencji następuje stymulacja kępek Peyera. Z kępek pobudzone limfocyty B migrują do węzłów chłonnych krezki jelitowej, gdzie zachodzi ich dalsze różnicowanie i skąd dostają się do krwiobiegu. Limfocyty o wykształconej już kompetencji docierają tą drogą do innych narządów i zasiedlają błony śluzowe (homing). Tu następuje ostateczne różnicowanie na plazmocyty produkujące przeciwciała różnych klas, w tym IgA. W błonach śluzowych przeciwciała klasy IgA w postaci dimeru z tzw. składnikiem wydzielniczym tworzą przeciwciała klasy IgA, znajdujące się na powierzchni śluzówek.

Reklama

Luivac - wskazania

Profilaktyka nawracających zakażeń dróg oddechowych (ZDO) u dorosłych. Profilaktyka nawracających zakażeń dróg oddechowych (ZDO) u dzieci w wieku od 4 lat.

Reklama

Luivac - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stany ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego (działanie leku jest zaburzone w przypadku przyspieszonego pasażu jelitowego). Osoby z chorobami z autoagresji (niewielkie doświadczenie i możliwość złożonych interakcji). Leku nie należy podawać dzieciom w wieku do 4 lat.

Reklama

Luivac - ostrzeżenia

Tak jak w przypadku każdej immunoterapii nieswoistej nie zaleca się równoczesnego stosowania szczepień swoistych. Nie zaleca się podawania leku w celu zapobiegania
zapaleniu płuc - nie istnieją żadne dane pochodzące z badań klinicznych potwierdzające, że stosowanie leku może zapobiegać zapaleniu płuc.

Reklama

Luivac - ciąża

Ze względu na brak danych, preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży. Brak zastrzeżeń do stosowania leku w okresie karmienia piersią. Brak danych dotyczących wpływu leku na płodność u ludzi.

Reklama

Luivac - efekty uboczne

Niezbyt często: w większości przypadków lekkie zaburzenia żołądkowo jelitowe, reakcje skórne. Bardzo rzadko: małopłytkowość, bóle stawów.

Luivac - interakcje

Nie stwierdzono interakcji z innymi lekami. U pacjentów poddawanych leczeniu immunosupresyjnemu odpowiedź na szczepionkę może być osłabiona.

Luivac - dawkowanie

Doustnie. Preparat należy przyjmować przez 28 kolejnych dni w 2 cyklach oddzielonych od siebie 28-dniową przerwą. Przyjmowanie preparatu rozpoczyna się zazwyczaj w okresie wolnym od infekcji. W przypadku ostrej infekcji preparat może być stosowany równocześnie z antybiotykami, lecz nie może zastąpić leczenia przeciwzapalnego. Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat. Sposób podania. Tabletki należy połykać na czczo, popijając niewielką ilością płynu.

Luivac - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Echinapur
Ecomer
Esberitox N
Succus Echinaceae PhytoPharm

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!