Microser - skład
1 tabl. zawiera 8 mg dichlorowodorku betahistyny.
Reklama
Microser - działanie
Betahistyna jest syntetycznym związkiem, korzystnie wpływającym na mikrokrążenie narządowe poprzez poprawę naczyniowego przepływu krwi, w tym również mikrokrążenie w obrębie błędnika. Działanie leku polega na zwiększeniu przepływu naczyniowego poprzez zmniejszenie napięcia zwieraczy przedwłośniczkowych. W odróżnieniu od histaminy, betahistyna nie powoduje zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych, zmiany ciśnienia tętniczego oraz nie działa na mięśnie gładkie i wydzielanie żołądkowe. Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga w ciągu 3 h. Jest wydalana z moczem w postaci metabolitu.
Reklama
Microser - wskazania
Choroba Meniere'a oraz inne zespoły chorobowe charakteryzujące się ostrymi atakami zawrotów głowy, szumem w uszach i postępującą utratą słuchu.
Reklama
Microser - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na dichlorowodorek betahistyny lub inne składniki preparatu. Czynna choroba wrzodowa żołądka. Guz chromochłonny nadnercza.
Reklama
Microser - ostrzeżenia
Preparatu nie należy stosować u dzieci (brak doświadczeń). Stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie oraz u pacjentów z astmą oskrzelową.
Reklama
Microser - ciąża
Preparat można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią, jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności i pod ścisłą kontrolą.
Reklama
Microser - efekty uboczne
Sporadycznie nudności i wymioty, niestrawność, ból głowy, świąd i wysypka.
Microser - interakcje
Nie stosować leczenia skojarzonego z lekami przeciwhistaminowymi, gdyż betahistyna działa antagonistycznie wobec tych leków.
Microser - dawkowanie
Doustnie. 16-48 mg na dobę, w 2-3 dawkach podzielonych. Dawkowanie ustala się indywidualnie, w zależności od reakcji pacjenta na lek. Tabl. przyjmować podczas posiłków.
Microser - uwagi