Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Oftagel

Spis treści

Oftagel - skład

1 g żelu zawiera 2,5 mg karbomeru. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Oftagel - działanie

Preparat do stosowania dospojówkowego. Zawiera karbomer, który jest polimerem karboksywinylowym o dużej masie cząsteczkowej zwiększającym lepkość żelu. Dzięki dobrym właściwościom smarującym żel tworzy na rogówce ochronną warstwę, łagodząc objawy zespołu "suchego oka". Kontakt z rogówką trwa 12,5-45 min. Nie wydaje sie, aby kwas poliakrylowy wnikał i kumulował się w tkankach oka.

Reklama

Oftagel - wskazania

Suche zapalenie rogówki i spojówki (Keratoconjunctivitis sicca) i leczenie objawowe innych postaci zespołu "suchego oka".

Reklama

Oftagel - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na karbomer lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Oftagel - ostrzeżenia

Lek zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący. 1 gram żelu do oczu zawiera 0,06 mg chlorku benzalkoniowego, a jedna kropla zawiera około 0,002 mg chlorku benzalkoniowego. Zgłaszano, że chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu, objawy zespołu suchego oka lub może wpływać na film łzowy i powierzchnię rogówki. Chlorek benzalkoniowy należy stosować ostrożnie u pacjentów z zespołem suchego oka lub z uszkodzeniami rogówki. Pacjentów leczonych długotrwale należy kontrolować. Chlorek benzalkoniowy może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe i zmieniać ich zabarwienie. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 min przed ponownym założeniem.

Reklama

Oftagel - ciąża

Stosowanie leku w okresie ciąży i laktacji dopuszczalne jest jedynie gdy korzyści dla matki płynące z jego zastosowania przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego piersią niemowlęcia.

Reklama

Oftagel - efekty uboczne

Bezpośrednio po podaniu preparatu, mogą przemijająco wystąpić zaburzenia widzenia, pieczenie lub objawy miejscowego podrażnienia.

Oftagel - interakcje

Jeśli jednocześnie stosuje się inne leki podawane do worka spojówkowego, preparat należy podać jako ostatni, po upływie 15 min. od podania poprzedniego leku. Nie opisano żadnych klinicznych znaczących interakcji.

Oftagel - dawkowanie

Podanie do oka. Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku): 1 kroplę żelu wprowadzić do worka spojówkowego 1-4 razy na dobę w zależności od nasilenia dolegliwości. Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność preparatu u dzieci i młodzieży przy dawkowaniu zalecanym dla dorosłych zostały ustalone na podstawie doświadczenia klinicznego, jednakże nie ma żadnych dostępnych danych z badań klinicznych. Sposób podania. Po użyciu należy przechowywać pojemnik zakraplaczem skierowanym do dołu, co ułatwia wkraplanie podczas klejnego użycia. Nie należy dotykać oka końcem zakraplacza.

Oftagel - uwagi

Preparat przemijająco może ograniczać ostrość widzenia. Zanim przystąpi się do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, należy odczekać aż ustąpią zaburzenia widzenia występujące bezpośrednio po podaniu leku.


Podobne leki
Artelac
Corneregel - ulotka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Lacrimal
Oculotect Fluid

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!