Onymax - skład
1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.
Reklama
Onymax - działanie
Lek przeciwgrzybiczy z grupy alliloamin. Wywiera działanie grzybobójcze lub grzybostatyczne, polegające na hamowaniu biosyntezy ergosterolu w komórkach grzyba. Działa na dermatofity, grzyby pleśniowe, drożdżaki i niektóre grzyby dimorficzne. Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego (biodostępność wynosi około 80%). Szybko przenika do warstwy rogowej naskórka, skóry właściwej i tkanek oraz odkłada sie w plytce paznokciowej. Z białkami osocza wiąże się w 99%. Terbinafina jest szybko i intensywnie metabolizowana w wątrobie; jej nieaktywne metabolity są wydalane głównie z moczem. T0,5 w fazie dystrybucji wynosi 4,6 h; w fazie eliminacji - 17 h.
Reklama
Onymax - wskazania
Leczenie zakażeń grzybiczych skóry, takich jak grzybica tułowia, podudzi i stóp, wywołanych przez dermatofity wrażliwe na terbinafinę, gdy leczenie to jest uzasadnione lokalizacją lub rozległością zakażenia. Leczenie grzybiczych zakażeń paznokci, wywołanych przez dermatofity wrażliwe na terbinafinę.
Reklama
Onymax - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na terbinafinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek.
Reklama
Onymax - ostrzeżenia
Nie zaleca się stosowania u pacjentów z chorobami wątroby. Ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą (ryzyko zaostrzenia choroby) oraz w skojarzeniu z innymi lekami metabolizowanymi przez CYP 2D6.
Reklama
Onymax - ciąża
W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.
Reklama
Onymax - efekty uboczne
Często obserwowano ból glowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (brak łaknienia, niestrawność, nudności, łagodne bóle brzucha, biegunka) oraz łagodne zmiany skórne (wysypka, pokrzywka). Niezbyt często występują przemijające zaburzenia smaku łącznie z jego utratą, zmniejszenie łaknienia; rzadko upośledzenie czynności wątroby (głównie cholestaza), bóle mięśni i stawów oraz ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, fotonadwrażliwość), reakcje alergiczne (w tym obrzęk naczynioruchowy) i rzekomoalergiczne. Bardzo rzadko obserwowano zaburzenia hematologiczne, reakcje anafilaktyczne, wystąpienie lub zaostrzenie objawów tocznia rumieniowatego skórnego lub układowego, łuszczycy, a także ciężką niewydolność wątroby, zaburzenia psychiczne, wypadanie włosów.
Onymax - interakcje
Rifampicyna osłabia i skraca działanie terbinafiny, natomiast cimetydyna je zwiększa. Preparat może nasilać działanie leków metabolizowanych przez CYP 2D6, tj. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, beta-adrenolityków, selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, inhibitorów MAO typu B. Terbinafina może także nieznacznie wplywać na klirens leków metabolizowanych przez enzymy cytochromu P-450, m.in. cyklosporyny, tolbutaminy, terfenadyny, triazolamu, doustnych środków antykoncepcyjnych.
Onymax - dawkowanie
Doustnie dorośli: 250 mg raz dziennie. Pacjentom z umiarkowaną niewydolnością nerek podaje się połowę dawki.
Czas trwania leczenia: 2-4 tygodnie w grzybicy tułowia, podudzi i stóp (w grzybicy międzypalcowej i typu podeszwowo-mokasynowego do 6 tygodni); 6-12 tygodni w grzybicy paznokci (w grzybicy paznokci rąk zazwyczaj 6 tygodni; w grzybicy paznokci stóp - zazwyczaj 12 tygodni, jednak może być konieczne leczenie do 6 miesięcy i dłużej).
Onymax - uwagi
Terbinafina podawana doustnie nie jest skuteczna w leczeniu łupieżu pstrego.