Otodolor - skład
Glicerol (bezwodny), chlorowodorek lidokainy (0,5%).
Reklama
Otodolor - działanie
Roztwór do podawania do przewodu słuchowego zewnętrznego ucha. Glicerol zawarty w kroplach powoduje odciągnięcie wody z obrzękniętych tkanek (efekt osmotyczny), tym samym prowadząc do zmniejszenia obrzęku i złagodzenia bólu. Lidokaina, jako środek powierzchownie znieczulający, dodatkowo łagodzi ból.
Reklama
Otodolor - wskazania
Ból ucha, spowodowany m.in.: pływaniem, kąpielą lub nurkowaniem (tzw. "ucho pływaka"); częstym i długotrwałym noszeniem słuchawek; częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny; korkiem woskowinowym. Preparat do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci od 6 mż.
Reklama
Otodolor - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na glicerol lub chlorowodorek lidokainy. Perforacja błony bębenkowej. Ból ucha spowodowany zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. Wyciek (wydzielina) z ucha. Dzieci <6 mż.
Reklama
Otodolor - ciąża
Brak jest dowodów na to, aby krople mogły wykazywać szkodliwe działanie przy stosowaniu w ciąży - można stosować po dokładnej ocenie korzyści i ryzyka. Krople można stosować w okresie karmienia piersią.
Reklama
Otodolor - efekty uboczne
Reakcje alergiczne u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynne występujące w kroplach.
Reklama
Otodolor - dawkowanie
Zewnętrznie, do przewodu słuchowego zewnętrznego: 2 krople do bolącego ucha maksymalnie 3 razy na dobę. Podanie najlepiej jest wykonywać w pozycji na boku (leżąc na lewym boku należy podawać krople do prawego ucha i odwrotnie). Następnie można bolące ucho zatkać watą. W razie braku poprawy w ciągu trzech dni lub w razie wystąpienia gorączki należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy podawać kropli do ucha z założonym aparatem słuchowym; podawać na ok. 1 h przed włożeniem aparatu słuchowego do przewodu słuchowego zewnętrznego.
Otodolor - uwagi
Krople należy stosować wyłącznie po dokładnym zbadaniu ucha przez lekarza.