Septolete Plus - skład
1 pastylka zawiera 5 mg benzokainy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego; pastylki zawierają maltitol. 1 ml roztworu zawiera 10 mg benzokainy i 2 mg chlorku cetylopirydyniowego; aerozol zawiera etanol. Jednorazowe naciśnięcie głowicy pojemnika powoduje uwolnienie 0,15 ml roztworu, zawierającego 1,54 mg benzokainy i 0,3 mg chlorku cetylpirydyniowego.
Reklama
Septolete Plus - działanie
Preparat o działaniu odkażającym i miejscowo znieczulającym stosowany w chorobach gardła. Chlorek cetylopirydyniowy jest substancją odkażającą z grupy czwartorzędowych związków amoniowych. Działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne oraz na niektóre lipofilne wirusy i grzyby. Benzokaina blokuje przewodzenie impulsów wzdłuż nerwów, również nerwów bólowych, przez co eliminuje uczucie bólu.
Reklama
Septolete Plus - wskazania
W celu odkażania i łagodzenia bólu w lekkich zakażeniach jamy ustnej i gardła.
Reklama
Septolete Plus - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ponadto aerozol: nadwrażliwość na inne środki znieczulające miejscowo, uzależnienie od alkoholu, methemoglobinemia.
Reklama
Septolete Plus - ostrzeżenia
Preparatu nie należy stosować, jeśli w jamie ustnej występują otwarte rany, ponieważ chlorek cetylopirydyniowy spowalnia ich gojenie. Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku do 12 lat. Pastylki zawierają maltitol (ok. 1 g/pastylkę) co należy wziąć pod uwagę u diabetyków. Pastylki nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy i glukozy. Pastylki zawierają olej rycynowy oraz czerwień Allura - substancje te mogą powodować reakcje alergiczne. Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia methemoglobinemii aerozol należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z trudnościami w oddychaniu (np. z astmą, zapaleniem oskrzeli), pacjentów w podeszłym wieku, osób palących, pacjentów z chorobami serca. Należy unikać kontaktu aerozolu z oczami, a także nie należy go wdychać. Po zastosowaniu aerozolu może wystąpić przemijające uczucie pieczenia i drętwienia w obrębie jamy ustnej i gardła lub trudności z przełykaniem - może to utrudniać jedzenie i picie, a także może zwiększać ryzyko przygryzienia warg i (lub) języka, dlatego nie należy jeść, pić, żuć ani myć zębów przez co najmniej 1 h po zastosowaniu aerozolu. Aerozol zawiera małe ilości etanolu (mniej niż 100 mg/dawkę).
Reklama
Septolete Plus - ciąża
Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.
Reklama
Septolete Plus - efekty uboczne
Pastylki. Rzadko: zaburzenia żołądka i jelit, takie jak nudności, wymioty, biegunka. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka, swędzenie, opuchlizna twarzy, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, obniżone ciśnienie krwi. Aerozol. Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości takie jak: wysypka, świąd, obrzęk skóry, trudności w oddychaniu (u pacjentów nadwrażliwych na benzokainę istnieje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości krzyżowej na inne estry kwasu 4-aminobenzoesowego np. prokainę, tetrakainę). Rzadko: methemoglobinemia, zaburzenia żołądka i jelit.
Septolete Plus - interakcje
Nie należy zażywać pastylek jednocześnie z mlekiem, ponieważ zmniejsza ono przeciwbakteryjne działanie chlorku cetylopirydyniowego.
Septolete Plus - dawkowanie
Doustnie. Pastylki. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 pastylkę ssać co 2-3 h. Maksymalna zalecana dawka wynosi 8 pastylek na dobę. Aerozol. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 dawkę co 2-3 h, do 8 razy na dobę. W celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć głowicę pojemnika z aerozolem 2 razy. Nie stosować preparatu przez okres dłuższy niż 7 kolejnych dni. Przed pierwszym użyciem lub jeśli aerozol nie był używany przez długi okres, należy nacisnąć głowicę pojemnika z aerozolem kilka razy (5-9 razy), uwalniając niewielką ilość leku w powietrze lub do zlewu, głowicę pojemnika naciskać aż do uzyskania jednolitej mgiełki.
Septolete Plus - uwagi