UniGel - skład
Hydrofilowy żel metakrylowy będący usieciowanym kopolimerem 2-hydroksyetylometakrylanu, który posiada polimerowo wiązane i sterycznie osłaniane grupy aminowe.
Reklama
UniGel - działanie
Preparat wiąże wolne rodniki tlenowe powstające w trakcie procesu zapalnego, optymalizuje wartość pH w ranie i nawilża ją, zapobiega wysuszaniu się rany i tworzeniu się suchych strupów, wchłania wysięk z rany, a tym samym oczyszcza ranę i wspomaga proces gojenia. Ponadto zmniejsza bolesność rany i wspomaga proces jej zabliźniania się. Struktura żelu zapobiega przywieraniu do rany, co umożliwia jego łatwe, bezbolesne usunięcie poprzez delikatne starcie.
Reklama
UniGel - wskazania
Leczenie ran ostrych, takich jak rany cięte, otarcia, oparzenia I i II stopnia, drobne skaleczenia powstałe w domu lub podczas zajęć sportowych, jak również ran przewlekłych, takich jak owrzodzenia spowodowane niewydolnością krążenia żylnego lub tętniczego, odleżyny, stopa cukrzycowa, pooperacyjne uszkodzenia skóry i inne.
Reklama
UniGel - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu.
Reklama
UniGel - efekty uboczne
W razie wystąpienia działań niepożądanych (zwiększony ból, zaczerwienienie itp.) należy przerwać stosowanie żelu i skonsultować się z lekarzem. Nieznaczne podrażnienie skóry u osób o zwiększonej wrażliwości, np. lekki świąd, nie stanowi nieprawidłowości.
Reklama
UniGel - dawkowanie
Zewnętrznie. Po oczyszczeniu i osuszeniu rany, nałożyć niewielką ilość żelu na całą jej powierzchnię. Przykryć ranę sterylnym gazikiem i umocować go za pomocą bandaża lub plastra. Drobne rany po naniesieniu żelu zabezpieczyć plastrem z opatrunkiem. Stosując materiały zabezpieczające, należy zachować ok. 1 cm margines wokół rany. U pacjentów, u których konieczna jest terapia uciskowa, należy zastosować bandaż elastyczny o małej rozciągliwości. Opatrunek zmieniać w zależności od potrzeb, jednak najpóźniej po 24 h. W stanach zapalnych zaleca się częstsze zmiany opatrunku.
Reklama
UniGel - uwagi
Podczas leczenia skomplikowanych ran należy przestrzegać ogólnych zasad leczenia, takich jak właściwy sposób odżywiania, utrzymanie ran w czystości, leczenie współistniejących chorób, postępowanie według zaleceń lekarza. Pacjenci przyjmujący antybiotyki lub inne leki z powodu stwierdzonego zakażenia powinni kontynuować leczenie według wskazań lekarza.