Urolin - skład
1 kaps. zawiera 200 mg kwasu pipemidowego.
Reklama
Urolin - działanie
Chemioterapeutyk, pochodna chinolonowa aktywna wobec bakterii Gram-ujemnych. Działa bakteriobójczo na pałeczki Enterobacteriaceae (zwłaszcza Escherichia coli, Proteus mirabilis i Proteus indolo-dodatni, Klebsiella spp., Enterobacter spp., Providencia spp.) i niektóre szczepy Pseudomonas aeruginosa. Nie działa na bakterie beztlenowe i Gram-dodatnie. W czasie leczenia możliwa selekcja szczepów opornych. Wchłanianie z przewodu pokarmowego jest szybkie i wynosi około 80-90%. T0,5 we krwi wynosi 3,5 h. Wiązanie z białkami osocza wynosi 15-20%. Największe stężenia osiąga w moczu i gruczole krokowym. Działa niezależnie od pH moczu. Wydala się głównie z moczem w postaci nie zmienionej.
Reklama
Urolin - wskazania
Przewlekłe i nawracające zakażenia dróg moczowych.
Reklama
Urolin - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na pochodne 4-chinolonu, I i III trymestr ciąży, dzieci do zakończenia procesu wzrastania (do 15-18 rż.), niewydolność nerek. Ostrożnie stosować w ciężkiej niewydolności wątroby, okresie karmienia piersią, u pacjentów z niedoborem G-6-PD, padaczką lub miażdżycą naczyń mózgowych (zwłaszcza u osób w podeszłym wieku). W trakcie leczenia unikać intensywnego nasłoneczniania.
Reklama
Urolin - efekty uboczne
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, bóle żołądka, wymioty), reakcje skórne (nadwrażliwość na światło, pokrzywka, rumień,świąd), zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, niekiedy napady padaczkowe).
Reklama
Urolin - interakcje
Nasila działanie i toksyczność teofiliny (należy zmniejszyć jej dawkę), leki zobojętniające HCl zmniejszają jego wchłanianie.
Reklama
Urolin - dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 15 rż. doustnie 0,4 g co 12 h w czasie posiłku.
Urolin - uwagi
W czasie leczenia zalecane jest zwiększenie diurezy. U pacjentów z klirensem kreatyniny poniżej 10 ml/min lek może nie osiągać stężenia terapeutycznego w moczu.