Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Vepesid

Spis treści

Vepesid - skład

1 ampułka (5 ml) zawiera 100 mg etopozydu.

Reklama

Vepesid - działanie

Półsyntetyczna pochodna podofilotoksyny o działaniu cytostatycznym. Powoduje zahamowanie metafazy działając głównie w fazie G2 cyklu komórkowego. Wynikiem działania leku jest zahamowanie podziału komórki w fazie profazy (małe dawki) lub liza komórek wchodzących w fazę mitozy (wysokie dawki). Nie obserwuje się zmian w mikrotubulach. Podstawowym skutkiem działania leku jest hamowanie syntezy DNA. Etopozyd dobrze przenika do tkanek, głównie nerek, jelit, wątroby, tarczycy, nadnerczy. Wiąże się w 94% z białkami osocza. Eliminacja leku jest dwufazowa: T0,5 końcowej eliminacji wynoszą odpowiednio 1,5 h oraz 4-12 h. Etopozyd wydalany jest w 42-67% z moczem; z tego 2/3 w stanie nie zmienionym, do 16% dawki wydalane jest z kałem. Etopozyd z trudem przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego.

Reklama

Vepesid - wskazania

Guzy złośliwe jądra w skojarzeniu z innymi cytostatykami, rak drobnokomórkowy płuca - w chemioterapii skojarzonej jako leczenie pierwszego rzutu.

Reklama

Vepesid - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lek, ciężka niewydolność wątroby, małopłytkowość poniżej 50 G/l i granulocytopenia poniżej 0,5 G/l. Ciąża i okres karmienia piersią. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku u dzieci pozostają niezbadane.

Reklama

Vepesid - efekty uboczne

Uszkodzenie szpiku (leukopenia - nadir 7-14 dzień; małopłytkowość - nadir 9-16 dzień; odnowa po 3 tyg.), nudności, wymioty, biegunka, jadłowstręt, zapalenie jamy ustnej. Wyłysienie. Hipotensja po szybkim podaniu i.v. Rzadziej: odczyny alergiczne zwykle w postaci reakcji rzekomoanafilaktycznych (dreszcze, gorączka, tachykardia, duszność, skurcz oskrzeli), ale również ostra reakcja anafilaktyczna już po pierwszej dawce. Wysypka, pokrzywka, świąd skóry. Obwodowa neuropatia. Podrażnienie i zapalenie tkanek miękkich w następstwie wynaczynienia leku. Sporadycznie: senność, zmęczenie, uszkodzenie wątroby, gorączka, bóle brzucha, zaparcia, przejściowa śleopota korowa. Zaburzenia czynności wątroby i kwasica metaboliczna po przedawkowaniu.

Reklama

Vepesid - interakcje

Jednoczesne zastosowanie z winkrystyną może nasilić neuropatię. Nierozcieńczony lek może spowodować pękanie urządzeń z twardego plastyku.

Reklama

Vepesid - dawkowanie

Dożylnie wyłącznie we wlewie kroplowym przez 30-60 min.: 50- 100-mg/m2 powierzchni ciała dziennie przez 5 kolejnych dni lub 100 mg/m2 pc. dnia 1, 3 i 5 (zwykle w skojarzeniu z innymi cytostatykami). Leczenie powtarza się co 3-4 tygodnie. Dawkę należy modyfikować do stopnia wydolności szpiku.

Vepesid - uwagi


Podobne leki
Etoposid-Ebewe
Vumon
Etoposid Actavis

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!