Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

VinpoHasco

Spis treści

VinpoHasco - skład

1 tabl. zawiera 5 mg winpocetyny. Preparat zawiera laktozę.

Reklama

VinpoHasco - działanie

Winpocetyna jest związkiem o złożonym mechanizmie działania, wpływającym korzystnie na metabolizm mózgowy i przepływ krwi w mózgu, jak również na właściwości reologiczne krwi. Działa osłonowo na tkankę nerwową: łagodzi szkodliwy wpływ reakcji cytotoksycznych wywoływanych przez aminokwasy, nasila neuroprotekcyjne działanie adenozyny. Winpocetyna pobudza metabolizm mózgowy: zwiększa zużycie glukozy i tlenu przez tkankę mózgową, zwiększa tolerancję komórek mózgu na niedotlenienie, zwiększa transport glukozy przez barierę krew-mózg, zmienia metabolizm glukozy na bardziej korzystny szlak przemian energetycznych, wybiórczo hamuje działanie izoenzymu fosfodiesterazy cGMP-PDE zależnego od kompleksu Ca2+-kalmodulina, w wyniku czego zwiększa się stężenie cAMP i cGMP w mózgu i następuje zwiotczenie mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Winpocetyna zwiększa stężenie ATP i stosunek ATP/AMP w mózgu, zwiększa metabolizm noradrenaliny i serotoniny w mózgu, pobudza układ noradrenergiczny i wykazuje działanie przeciwutleniające. Winpocetyna poprawia mikrokrążenie mózgu: hamuje agregację płytek krwi, zmniejsza patologicznie zwiększoną lepkość krwi, zwiększa zdolność do odkształcania erytrocytów oraz hamuje wychwyt adenozyny przez erytrocyty, ułatwia transport tlenu do tkanki mózgowej poprzez zmniejszenie powinowactwa tlenu do erytrocytów. Selektywnie zwiększa przepływ krwi przez naczynia mózgowe: zwiększa frakcję mózgową pojemności minutowej serca, zmniejsza oporność naczyń mózgowych nie zmieniając parametrów krążenia układowego. Winpocetyna nie wywołuje efektu podkradania - zwiększa perfuzję obszarów o zaburzonym ukrwieniu, nie wywołując zmian w miejscach o prawidłowym przepływie krwi. Po podaniu doustnym lek szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Cmax w osoczu występuje po 1 h od podania. Wiązanie z białkami osocza wynosi 66%. Całkowita dostępność biologiczna wynosi 7%. Klirens winpocetyny jest większy od klirensu wątrobowego, co świadczy o pozawątrobowym metabolizmie leku. T0,5 wynosi ok. 5 h. Lek wydalany jest z moczem (60%) i kałem (40%).

Reklama

VinpoHasco - wskazania

Psychiczne i neurologiczne objawy niewydolności krążenia mózgowego. Przewlekłe zaburzenia krążenia w naczyniówce i siatkówce oka. Zaburzenia słuchu o podłożu naczyniowym.

Reklama

VinpoHasco - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostre postacie choroby niedokrwiennej serca i ciężkie zaburzenia rytmu serca. Ostra faza udaru krwotocznego. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci.

Reklama

VinpoHasco - ostrzeżenia

W czasie długotrwałego leczenia należy monitorować parametry biochemiczne krwi. Zaleca się kontrolę zapisu EKG w przypadku zespołu wydłużonego odcinka QT lub stosowania  dodatkowego leku powodującego wydłużenie odcinka QT. Produkt leczniczy zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą  dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

VinpoHasco - ciąża

Stosowanie winpocetyny w okresie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Reklama

VinpoHasco - efekty uboczne

Niezbyt często: zaburzenia snu (bezsenność, senność), zawroty i bóle głowy, osłabienie (objawy te mogą być związane z chorobą podstawową), zmiany ciśnienia krwi (głównie obniżenie), uderzenia gorąca, nudności, zgaga i suchość w jamie ustnej, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, alergiczne odczyny skórne, obniżenie odcinka ST, wydłużenie odcinka QT, częstoskurcz i dodatkowy skurcz serca (objawy te ustępowały samoistnie i dlatego nie jest pewne, czy powodem ich wystąpienia było zastosowanie winpocetyny). Rzadko: ból brzucha, leukopenia.

VinpoHasco - interakcje

W badaniach klinicznych nie obserwowano interakcji gdy winpocetynę podawano z β-adrenolitykami (takimi jak chloranolol, pindolol) oraz klopamidem, glibenklamidem, digoksyną, acenokumarolem, hydrochlorotiazydem. W pojedynczych przypadkach winpocetyna nasila hipotensyjne działanie α-metylodopy, dlatego podczas stosowania takiej terapii skojarzonej zaleca się regularną kontrolę ciśnienia krwi. Należy zachować ostrożność stosując winpocetynę w skojarzeniu z lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy jak również z lekami przeciwarytmicznymi i przeciwzakrzepowymi.

VinpoHasco - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 - 2 tabl. (5 do 10 mg) 3 razy na dobę po posiłku. Dawka podtrzymująca: 1 tabl. (5 mg) 3 razy na dobę po posiłku.

VinpoHasco - uwagi


Podobne leki
Cavinton
Nootropil
Memotropil
Vicebrol

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!