Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Virgan

Spis treści

Virgan - skład

1 g żelu zawiera 1,5 mg gancyklowiru. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Virgan - działanie

Lek przeciwwirusowy w postaci preparatu okulistycznego. Działa na wirusy grupy Herpes (Herpes simplex 1 i 2, cytomegalowirusy), jak również adenowirusy (o serotypach 1, 2, 4, 6, 8, 10, 19, 22, 28). Gancyklowir w zainfekowanej komórce przekształcany jest do trifosforanu gancyklowiru, aktywnej formy substancji czynnej. Mechanizm działania polega na kompetycyjnym hamowaniu polimerazy DNA wirusa, jak i bezpośrednim wbudowywaniu leku do cząsteczki DNA wirusa, co blokuje jej wydłużenie. Gancyklowir przenika do rogówki i przedniego odcinka oka, co pozwala na utrzymywanie się wyższych stężeń niż mediana dawki skutecznej terapeutycznie (ED50) przez kilka godzin.

Reklama

Virgan - wskazania

Leczenie powierzchownego ostrego zapalenia rogówki spowodowanego zakażeniem wirusami Herpes simplex.

Reklama

Virgan - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Reklama

Virgan - ostrzeżenia

Nie stosować w leczeniu zakażeń siatkówki spowodowanych przez cytomegalowirusy (CMV). Nie potwierdzono skuteczności preparatu w leczeniu stanów zapalnych rogówki i spojówki spowodowanych przez inne wirusy. Nie prowadzono badań klinicznych u pacjentów o osłabionej odporności. Lek zawiera 2,625 mikrogramów chlorku benzalkoniowego w każdej kropli żelu, co odpowiada 0,075 mg/g.
Chlorek benzalkoniowy może być wchłaniany przez miękkie soczewki kontaktowe i może zmieniać zabarwienie soczewek kontaktowych - należy zdjąć soczewki kontaktowe przed zastosowaniem leku i założyć je z powrotem po upływie 15 min. Chlorek benzalkoniowy może również powodować podrażnienie oczu, szczególnie w przypadku zespołu suchego oka lub zaburzeń rogówki. Pacjentów należy poinstruować, aby skonsultowali się z lekarzem, jeśli po zastosowaniu leku odczują nietypowe reakcje ze strony oka, kłucie lub ból oka.

Reklama

Virgan - ciąża

Nie jest wskazane stosowanie preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią, z wyjątkiem przypadków, gdy nie ma możliwości alternatywnego leczenia. U kobiet w wieku rozrodczym należy zastosować odpowiednie metody zapobiegania ciąży. Ze względu na to, że w badaniach na zwierzętach stwierdzono genotoksyczność preparatu, zaleca się aby mężczyźni stosujący preparat używali mechanicznych środków antykoncepcyjnych (prezerwatyw) w czasie trwania terapii oraz w ciągu 3 miesięcy po jej zakończeniu.

Reklama

Virgan - efekty uboczne

Bardzo często: przemijające pieczenie lub kłucie, podrażnienie oczu, niewyraźne widzenie. Często: powierzchniowe punkcikowate zapalenie rogówki, przekrwienie spojówki.

Virgan - dawkowanie

Dospojówkowo. Dorośli: 1 kropla do worka spojówkowego oka wykazującego objawy chorobowe 5 razy na dobę, aż do całkowitej reepitelializacji, następnie 1 kropla 3 razy na dobę przez 7 dni. Czas trwania leczenia nie przekracza zwykle 21 dni. Stosowanie leku u dzieci w wieku <18 lat nie jest zalecane (brak badań). Sposób podania. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 15-minutowej przerwy; żel do oczu podawać jako ostatni.

Virgan - uwagi

Pacjenci powinni wstrzymać się od prowadzenia pojazdów lub obsługi urządzeń mechanicznych, jeśli po podaniu preparatu wystąpią u nich jakiekolwiek zaburzenia widzenia.


Podobne leki
Zovirax
Viru-POS

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!