Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Vitaminum PP

Spis treści

Vitaminum PP - skład

1 tabl. zawiera 50 mg lub 200 mg nikotynamidu. Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Vitaminum PP - działanie

Nikotynamid (witamina PP) bierze udział w przemianie węglowodanów, tłuszczów, białek, zasad purynowych i pirymidynowych oraz porfiryn, a także w syntezie związków wysokoenergetycznych. Łącznie z witaminą C i metioniną przyspiesza regenerację purpury wzrokowej. Pobudza czynność wątroby i trzustki, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga perystaltykę jelit oraz pełni ważną rolę w metabolizmie skóry, mięśni i układu nerwowego. Nikotynamid dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Jest metabolizowany i wydalany głównie z moczem w postaci metabolitów.

Reklama

Vitaminum PP - wskazania

Zapobieganie i leczenie stanów niedoboru witaminy PP (w skojarzeniu z innymi witaminami z grupy B i dietą wysokobiałkową).

Reklama

Vitaminum PP - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostra niewydolność wątroby. Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy. Dna moczanowa.

Reklama

Vitaminum PP - ostrzeżenia

Lek należy stosować ostrożnie, jeśli kiedykolwiek w przeszłości wystąpiła żółtaczka, choroby wątroby lub dróg żółciowych, choroba wrzodowa przewodu pokarmowego, dna moczanowa, a także u chorych na cukrzycę. W przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek zalecana jest okresowa kontrola czynności wątroby, stężenia kwasu moczowego oraz stężenia glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą. Ze względu na zawartość laktozy, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Vitaminum PP - ciąża

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka. Lek przenika do mleka matki. W dawkach zbliżonych do dziennego zapotrzebowania (ok. 20 mg) nikotynamid nie wpływa niekorzystnie na płód.

Reklama

Vitaminum PP - efekty uboczne

Bardzo rzadko obserwowano zaczerwienienia skóry, rumień twarzy, pokrzywkę, osutkę. Podczas stosowania dużych dawek (3-6 g na dobę) mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, biegunka, zwiększenie stężenia kwasu moczowego lub glukozy we krwi. Zgłaszano przypadki uszkodzenia wątroby w trakcie długotrwałego stosowania lub stosowania dawek >3 g/dobę.

Vitaminum PP - interakcje

W skojarzeniu z inhibitorami HMG-CoA (statyny) nasila się ryzyko miopatii.

Vitaminum PP - dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Zapobiegawczo lub przy nieznacznym niedoborze: 50 mg 1-2 razy na dobę; leczniczo: 200 mg 2-3 razy na dobę (wyjątkowo do 1 g na dobę w dawkach podzielonych). Sposób podania. Tabletki należy przyjmować po posiłku.

Vitaminum PP - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Calcium pantothenicum Jelfa
Vitaminum E Omega Pharma
Vitaminum E Medana
Vitamin E 100 Zentiva

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!