Witamina C 500 Prolongatum Pliva - skład
1 tabl. powl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 500 mg kwasu askorbowego.
Reklama
Witamina C 500 Prolongatum Pliva - działanie
Witamina C - kwas askorbowy - pełni ważną rolę w procesach oksydoredukcyjnych. Wpływa na wiele procesów metabolicznych, w tym na metabolizm fenyloalaniny, tyrozyny, kwasu foliowego, noradrenaliny, histaminy, żelaza, węglowodanów. Bierze udział w syntezie lipidów, białek, karnityny, a także kolagenu, proteoglikanów i substancji międzykomórkowej. Warunkuje prawidłowy stan naczyń krwionośnych i wspomaga ogólną odporność organizmu. Dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Wiąże się w około 25% z białkami osocza. Z tabletek o przedłużonym działaniu kwas askrobowy uwalnia się w ciągu 8-12 h. Kwas askorbowy jest metabolizowany w wątrobie i wydalany w postaci metabolitów z moczem. Po podaniu bardzo dużych dawek jest wydalany w postaci niezmienionej w moczu i w kale.
Reklama
Witamina C 500 Prolongatum Pliva - wskazania
Leczenie objawowej hipowitaminozy C. Profilaktyczne uzupełnianie zasobów witaminy C w stanach zwiększonego zapotrzebowania, m.in. u osób palących, w chorobach przewlekłych, w okresie zimowo-wiosennym (dieta uboga w witaminę C), podczas zwiększonej aktywności fizycznej, w trudno gojących się ranach. Leczenie wspomagające w przeziębieniu i grypie.
Reklama
Witamina C 500 Prolongatum Pliva - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie podawać dużych dawek (powyżej 1 g/dobę) w kamicy nerkowej (szczawianowej), nadmiernym wydalaniem szczawianów przez nerki i w zaburzeniach metabolizmu żelaza. Nie stosować u dzieci.
Reklama
Witamina C 500 Prolongatum Pliva - ostrzeżenia
Ostrożnie stosować u pacjentów z hiperoksalurią, niedoborem aktywności G-6-PD, kamicą nerkową w wywiadzie, skłonnością do tworzenia złogów mineralnych w układzie moczowym, hemochromatozą, niedokrwistością sideroblastyczną, cukrzycą lub talasemią. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lappa lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Reklama
Witamina C 500 Prolongatum Pliva - ciąża
Kwas askorbowy przenika przez barierę łożyska i do mleka matki. Nie stosować w dawkach większych niż zalecane dzienne spożycie (80-100 mg na dobę).
Reklama
Witamina C 500 Prolongatum Pliva - efekty uboczne
Dawki dobowe powyżej 600 mg mogą powodować łagodne działanie moczopędne. Długotrwałe stosowanie dużych dawek kwasu askorbowego (powyżej 1000 mg na dobę) może powodować nudności, wymioty, zgagę, biegunkę, skurcze żołądka, nagłe zaczerwienienie skóry, wysypkę, napady gorąca, ból głowy, bezsenność oraz hiperoksalurię, która może prowadzić do kamicy nerkowej.
Witamina C 500 Prolongatum Pliva - interakcje
Kwas askorbowy zwiększa wchłanianie z przewodu pokarmowego jednocześnie stosowanego żelaza, nasilając jego toksyczność. Jednoczesne stosowanie z deferoksaminą może również zwiększyć toksyczność tkankową żelaza. Lek może nasilać działanie i toksyczność sulfonamidów. Kwas askorbowy może zwiększać stężenie estrogenów we krwi. Jednoczesne stosowanie kwasu askorbowego i kwasu acetylosalicylowego powoduje zwiększenie wydalania kwasu askorbowego i zmniejszenie wydalania kwasu acetylosalicylowego z moczem. Łączne stosowanie z flufenazyną może prowadzić do zmniejszenia stężenia flufenazyny we krwi. Łączne podawanie sulfonamidów lub fosforanu sodowego celulozy i witaminy C może być przyczyną wytrącania się kryształów szczawianowych w moczu. Duże dawki witaminy C zakwaszają mocz, wskutek czego zmniejsza się wydalanie leków o charakterze kwasów, a zwiększa wydalanie leków o charakterze zasad (np. TLPD).
Witamina C 500 Prolongatum Pliva - dawkowanie
Doustnie. Dorośli: 1-2 tabl. na dobę. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
Witamina C 500 Prolongatum Pliva - uwagi
Witamina C stosowana w dawkach ≥1 g na dobę może fałszować wyniki testów laboratoryjnych, m.in. na obecność glukozy w moczu, stężenie etyloestradiolu, aktywność aminotransferaz wątrobowych, dehydrogenazy mleczanowej w osoczu, obecność krwi utajonej w kale, stężenie bilirubiny, żelaza i ferrytyny w surowicy, pH moczu, stężenie kwasu moczowego i szczawianów.