Xentic - skład
1 tabl. powl. zawiera 10 mg winianu zolpidemu.
Reklama
Xentic - działanie
Lek nasenny z grupy imidazopirydyn. W badaniach doświadczalnych wykazano, że zolpidem posiada właściwości uspokajające w mniejszych dawkach niż dawki wymagane do uzyskania działania przeciwdrgawkowego, rozluźniającego mięśnie czy przeciwlękowego. Właściwości te związane są z faktem, że zolpidem jest wybiórczym agonistą łączącym się z ośrodkowymi receptorami należącymi do kompleksu wielkocząsteczkowego receptora "GABA-omega" (BZ1 i BZ2), modulującego otwarcie kanału chlorkowego. Mechanizm działania zolpidemu polega na wybiórczym wiązaniu się z receptorami benzodiazepinowymi omega (BZ1). Po podaniu doustnym zolpidem szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 0,5-3 h od podania. Biodostępność po podaniu doustnym wynosi 70%. Wiąże się z białkami osocza w 92%. Około 35% podanej dawki leku jest metabolizowane przez wątrobę w procesie "pierwszego przejścia". Lek jest wydalany w postaci metabolitów, głównie z moczem (56%) i kałem (37%). T0,5 leku wynosi 2,4 h, natomiast czas działania wynosi do 6 h. U osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby, obserwuje się zwiększoną biodostępność leku, zmniejszenie klirensu oraz wydłużenie okresu półtrwania (około 10 h). U pacjentów z niewydolnością nerek obserwowano umiarkowane zmniejszenie klirensu.
Reklama
Xentic - wskazania
Krótkotrwałe leczenie bezsenności.
Benzodiazepiny lub leki podobne do benzodiazepin wskazane są jedynie w leczeniu ciężkiej bezsenności, uniemożliwiającej normalne funkcjonowanie lub powodującej skrajne wyczerpanie.
Reklama
Xentic - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na zolpidem lub pozostałe składniki preparatu. Ciężka niewydolność wątroby. Zespół bezdechu sennego. Miastenia. Ciężka niewydolność oddechowa. Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.
Reklama
Xentic - ostrzeżenia
Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek. Należy zachować ostrożność podczas podawania zolpidemu pacjentom z przewlekłą niewydolnością oddechową. Benzodiazepiny i leki podobne do benzodiazepin nie są zalecane jako leki pierwszego rzutu w leczeniu pacjentów z chorobami psychicznymi. Lek powinien być podawany ze szczególną ostrożnością u pacjentów z objawami depresji (benzodiazepiny i leki podobne nie powinny być stosowane w monoterapii depresji lub lęku związanego z depresją - ryzyko nasilenia tendencji samobójczych). Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z uzależnieniem od alkoholu lub leków w wywiadzie. Ostrożnie stosować u osób w podeszłym wieku lub pacjentów osłabionych. Lek zawiera laktozę - pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lappa lub zaburzeniami wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować leku.
Reklama
Xentic - ciąża
Brak jest wystarczających danych dla oceny bezpieczeństwa podawania zolpidemu w czasie ciąży i okresie karmienia piersią, dlatego lek nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży (szczególnie w I trymestrze) oraz w okresie karmienia piersią.
Reklama
Xentic - efekty uboczne
Często (>1/100): senność następnego dnia po przyjęciu leku, ból i zawroty głowy, uczucie zdrętwienia, zmniejszona czujność, splątanie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty), podwójne widzenie, reakcje skórne, niepamięć. Niezbyt często (>1/1000, <1/100): zmęczenie, osłabienie siły mięśniowej, ataksja. Rzadko (<1/1000): zmniejszenie libido, reakcje paradoksalne. Objawy te występują głównie na początku leczenia i ustępują po wielokrotnym podawaniu leku. Benzodiazepiny lub leki podobne do benzodiazepin mogą powodować niepamięć następczą lub ujawnienie się wcześniej istniejącej depresji. Stosowaniu benzodiazepin lub leków podobnych do benzodiazepin (szczególnie u osób w podeszłym wieku) mogą towarzyszyć reakcje paradoksalne (niepokój ruchowy, pobudzenie, drażliwość, agresywność, urojenia, wybuchy gniewu, koszmary nocne, omamy, psychozy, nieadekwatne zachowania, nasilenie bezsenności i inne efekty behawioralne) - w takich przypadkach należy przerwać leczenie. Długotrwałe przyjmowanie benzodiazepin lub leków podobnych do benzodiazepin może prowadzić do rozwoju uzależnienia fizycznego i psychicznego. Nagłe przerwanie leczenia może wywołać objawy zespołu abstynencyjnego lub zespołu "z odbicia" (ból głowy, bóle mięśni, lęk, napięcie, niepokój ruchowy, dezorientacja, drażliwość, bezsenność; w ciężkich przypadkach również poczucie nierealności, nadwrażliwość na bodźce, drętwienie i mrowienie kończyn, omamy i napady drgawkowe), z tego powodu zaleca się stopniowe zmniejszenie dawki leku.
Xentic - interakcje
Zolpidem może nasilać działanie leków wpływających hamująco na o.u.n. (neuroleptyki, leki nasenne, przeciwlękowe, uspokajające, rozluźniające mięśnie, leki przeciwdepresyjne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, znieczulające, leki przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym) - należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania. Równoczesne stosowanie zolpidemu z opioidowymi lekami przeciwbólowymi może prowadzić do nasilenia euforii, co może powodować zwiększenie ryzyka uzależnienia psychicznego. Ryfampicyna indukuje metabolizm zolpidemu, zmniejszając jego stężenie w osoczu o 60%, i prawdopodobnie zmniejszając skuteczność; podobnego działania można się również spodziewać podczas stosowania innych silnych induktorów enzymów cytochromu P-450. Inhibitory enzymów wątrobowych (w szczególności CYP3A4) mogą zwiększać stężenie zolpidemu w osoczu i nasilać jego działanie. Jednak stosowanie itrakonazolu jednocześnie z zolpidemem nie wpływa na właściwości farmakokinetyczne i farmakodynamiczne zolpidemu. Alkohol nasila działanie nasenne zolpidemu.
Xentic - dawkowanie
Doustnie. Dorośli: zalecana dawka dobowa wynosi 10 mg bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek. U osób w podeszłym wieku lub osłabionych oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby, zalecana dawka wynosi 5 mg na dobę. Dawkę leku można zwiększyć do 10 mg na dobę wówczas, gdy odpowiedź kliniczna jest niezadowalająca, a lek jest dobrze tolerowany. Całkowita dawka dobowa nie powinna przekraczać 10 mg.
Leczenie preparatem powinno trwać jak najkrócej. Czas trwania leczenia wynosi od kilku dni do 2 tyg., a łącznie z okresem odstawiania leku - maksymalnie 4 tyg. W niektórych przypadkach może być konieczne wydłużenie okresu leczenia powyżej maksymalnie zalecanego, jedynie po ponownej ocenie stanu pacjenta.
Xentic - uwagi
Zaleca się stopniowe odstawianie leku. Lek może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu.