Zaditen - skład
1 ml kropli do oczu zawiera 0,25 mg ketotifenu w postaci wodorofumaranu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.
Reklama
Zaditen - działanie
Lek przeciwalergiczny, antagonista receptora histaminowego H1, w postaci preparatu okulistycznego. Hamuje uwalnianie mediatorów (m.in. histaminy, leukotrienów, prostaglandyn oraz PAF) z komórek związanych bezpośrednio z reakcjami alergicznymi typu I (komórki tuczne, granulocyty kwasochłonne, zasadochłonne i obojętnochłonne). Zmniejsza chemotaksję, aktywację i degranulację granulocytów kwasochłonnych. Ketotifen podany do worka spojówkowego praktycznie nie przenika do krwiobiegu.
Reklama
Zaditen - wskazania
Leczenie objawowe sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.
Reklama
Zaditen - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Reklama
Zaditen - ostrzeżenia
Krople zawierają chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu oraz może odkładać się w miękkich soczewkach kontaktowych (i powodować ich zabarwienie) - przed zastosowaniem leku należy zdjąć soczewki; ponownie można je założyć nie wcześniej niż po 15 min od podania leku.
Reklama
Zaditen - ciąża
Brak odpowiednich badań dotyczących stosowania preparatu w okresie ciąży. Stężenia ogólnoustrojowe leku po podaniu do worka spojówkowego są dużo mniejsze niż po podaniu doustnym. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania preparatu kobietom w ciąży. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią.
Reklama
Zaditen - efekty uboczne
Często: podrażnienie oka, ból oka, punktowate zapalenie rogówki, punktowate ubytki nabłonka rogówki. Niezbyt często: zaburzenia widzenia (w trakcie podawania leku), suche oko, zaburzenia funkcji powiek, zapalenie spojówek, światłowstręt, wylewy podspojówkowe, ból głowy, senność, suchość w ustach, wysypka, egzema, pokrzywka, nadwrażliwość. Po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano następujące działania niepożądane (częstość nieznana): reakcje nadwrażliwości, w tym miejscowe reakcje alergiczne (najczęściej kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk w obrębie gałki ocznej, obrzęk i świąd powiek), ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, w tym obrzęk twarzy (w niektórych przypadkach połączony z kontaktowym zapaleniem skóry) oraz zaostrzenie występujących wcześniej stanów alergicznych, takich jak astma i egzema.
Zaditen - interakcje
Stosowany doustnie ketotifen może nasilać działanie leków hamujących czynność OUN, leków przeciwhistaminowych oraz alkoholu - nie obserwowano takiego działania po podaniu ketotifenu w postaci kropli do oczu, nie można go jednak wykluczyć.
Zaditen - dawkowanie
Dorośli, osoby w podeszłym wieku oraz dzieci >3 lat: 1 kropla do worka spojówkowego 2 razy na dobę. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności u dzieci <3 lat. Sposób podania. Zaleca się delikatne zamknięcie powieki i uciśnięcie przewodu nosowo-łzowego po wkropleniu, aby ograniczyć wchłanianie leku do krwiobiegu. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 5-minutowej przerwy.
Zaditen - uwagi
Pacjenci, u których po podaniu preparatu wystąpią zaburzenia widzenia lub senność nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.