Wprowadzenie balonu do żołądka wykonuje się przez usta przy użyciu gastroskopu. Pacjent w trakcie zabiegu jest pod kontrolą anestezjologa i dostaje dożylnie leki przeciwbólowe i uspakajające (sedacja). W momencie wprowadzania wziernika i balonu stosowane jest dożylnie podawane znieczulenie, co powoduje, że pacjent jest w stanie krótkotrwałego oszołomienia i nie odczuwa nieprzyjemności związanych z zabiegiem.
Do żołądka wprowadza się pusty balon, a następnie wypełnia się go przez rurkę sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Zastawka, znajdująca się w miejscu przyczepienia rurki, zamyka się po jej odłączeniu. Dzięki temu z balonu tworzy się mała piłka, swobodnie leżąca i przemieszczająca się w żołądku. Zabieg trwa zwykle około 20 minut.
Zobacz wideo: Balon żołądkowy - jak się wprowadza i usuwa?
Wyjmowanie balonu z żołądka
Podczas procedury wyjmowania balonu za pomocą narzędzi wprowadzonych przez wziernik żołądkowy balon przebija się i odciąga się z jego wnętrza płyn, a następnie pusty chwyta się szczypczykami i usuwa przez usta. „Balon żołądkowy pozostaje w środku od 3 do 6 miesięcy. Wyjęcie balona odbywa się w znieczuleniu krótkotrwałym dożylnym, w zabezpieczeniu anestezjologa. Pacjent jest podczas tego zabiegu albo lekko uśpiony, albo oszołomiony. Nie jest to dla niego nieprzyjemne, trwa to bardzo krótko. Wyjmujemy balon i na tym kończymy” - mówi dr n. med. Michał Spychalski, chirurg pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.
https://youtu.be/kEmQc9U_4H0
Mirosław Rokita