Reklama
Na czym polega spanie na podłodze?
Spanie na podłodze jest trendem, który co jakiś czas staje się popularny, czy wręcz pożądany. Dla części osób oznacza to ortodoksyjne układanie się na gołym twardym podłożu, co najwyżej z poduszką pod głową.
Dla innych, stosujących swego rodzaju kompromis, wiąże się to z rezygnacją z łóżka i stosowaniem jedynie cienkiego, twardego materaca rzuconego bezpośrednio na parkiet czy posadzkę.
Ten rodzaj wypoczynku jest zakorzeniony między innymi w kulturze dalekiego Wschodu, a także związany z modą na minimalistyczny styl życia. Spotkać się też można z przekonaniem, że brak materaca służy kręgosłupowi i jest remedium na dręczące bóle pleców.
Temat ten nie został jednak poważnie zgłębiony w badaniach naukowych. Trudno zatem o autorytatywne zalecenia w tej materii.
Reklama
Czy spanie na podłodze jest zdrowe?
Dbanie o dobry sen ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zaburzenia snu powodują niechęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności, skutkują popełnianiem błędów oraz wypadkami. Warto zatem zadbać o regularny, zdrowy tryb życia, wygodny materac i spokojne otoczenie ułatwiające zasypianie.
Rodzi się więc pytanie, czy spanie na podłodze jest zdrowe? Mimo, iż dręczy ono miliony ludzi na całym świecie, brak jest jednoznacznych rekomendacji.
Wielu specjalistów twierdzi, że najlepszy dla efektywnego wypoczynku, a jednocześnie najzdrowszy dla kręgosłupa jest średnio miękki materac, dopasowujący się kształtem do ciała i zapewniający równomierne podparcie dla wszystkich kręgów oraz okalających je struktur mięśniowych.
Dobrze przy tym jest, by materac został posadowiony na nowoczesnym, giętkim stelażu, dodatkowo zwiększającym jego właściwości dynamiczne. Nie ma wątpliwości, że dla większości osób jest to rozwiązanie wygodne, a zatem ułatwiające zasypianie i zapobiegające wybudzaniu się.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku pacjentów cierpiących na bezsenność, zwłaszcza chroniczną.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na problem alergii. Materac, tak jak wszystkie tekstylne i miękkie elementy wyposażenia jest siedliskiem roztoczy kurzu, niewielkich pajęczaków, których odchody mają dla wielu osób działanie silnie uczulające. Z drugiej jednak strony, śpiąc bezpośrednio na podłodze lub na cienkim materacu bez stelaża i łóżka, jest się narażonym na wdychanie dużych ilości kurzu zalegającego na parkiecie.
Przekonanie o tym, że spanie na podłodze jest zdrowe, zazwyczaj łączy się z pokutującym od lat poglądem, iż jest to korzystne dla kręgosłupa i pomaga na ból pleców. Czy jest to prawdą? Jak to się ma do twierdzeń zgoła przeciwstawnych?
Reklama
Spanie na podłodze a kręgosłup
Spanie na podłodze a kręgosłup to zagadnienie, które pozostaje niezgłębione, a wiele twierdzeń w tym temacie ma charakter potoczny, ludowy lub poszlakowy. Pokutuje między innymi mit, że w ten sposób można dbać o prawidłową geometrię kręgosłupa, zapobiegając jego skrzywieniom, a nawet korygując powstałe wcześniej wady.
Czy spanie na podłodze faktycznie prostuje plecy? Trudno o jednoznaczne dowody na potwierdzenie takiego twierdzenia. Podobnie jest z bólem pleców. O ile krótkotrwałe ułożenie się na twardej, płaskiej powierzchni może łagodzić dolegliwości, o tyle na dłuższą metę nie jest to z reguły efektywne.
W przypadku poważniejszych schorzeń kręgosłupa, w tym następstw choroby zwyrodnieniowej, większość ortopedów i fizjoterapeutów zaleca w praktyce spanie na materacu dostosowującym się do kształtu ciała, na przykład wykonanym z termoplastycznej pianki.
W ten sposób zapewnia się równomierne podparcie dla każdego segmentu kręgosłupa. Dzięki temu możliwe jest odprężenie silnie napiętych mięśni, w ciągu dnia kompensujących niedomagania szkieletu.
Spotkać można się niekiedy także z twierdzeniem, że spanie na podłodze pomaga na rwę kulszową, jednak i w tym przypadku dowody nie są twarde i jednoznaczne.
Reklama
Spanie na twardej podłodze
Spanie na twardej podłodze, ewentualnie na samej macie, jest często spotykane w Azji. Jednak dla zdecydowanej większości Europejczyków jest to zwyczajnie niewygodne i bardziej kojarzy się z ascezą, czy umartwianiem, niż komfortem i zdrowiem.
Nie przypadkiem w toku ewolucji człowiek w tej części świata w naturalny sposób dążył do zapewnienia sobie legowiska bardziej miękkiego, aniżeli naga ziemia czy posadzka.
Spanie na podłodze bez materaca w przypadku niektórych schorzeń kręgosłupa może pogłębiać dolegliwości bólowe, choć nie musi. Jeśli ktoś zdecyduję się na taką formę wypoczynku, powinien zawierzyć metodzie prób i błędów.
Można też dawkować sen na twardym podłożu, tak aby powoli przyzwyczajać ciało do dyskomfortu. Pamiętać też należy o kwestii czystości. Spanie twarzą na „poziomie zero” wymaga utrzymywania bezwzględnego porządku w całym pomieszczeniu. Warto jest w takim przypadku odkurzać nawet codziennie.
Reklama
Spanie na materacu na podłodze
Jeśli nagi parkiet wydaje się rozwiązaniem zbyt daleko idącym, można też ułożyć materac do spania na podłodze. Jaki do tego nadaje się najlepiej? Odpowiedź po części zależy od tego, w jakim celu czyniony jest ten zabieg.
Jeśli chodzi o stworzenie maksymalnie twardego, ale jednak względnie wygodnego legowiska, wystarczająca będzie karimata, mata piankowa lub cienki materac przypominający gimnastyczny.
W takim przypadku bezcelowe jest układanie na podłodze miękkich, drogich materaców ortopedycznych, zwłaszcza bez stelaża. Nie będą one spełniać swojej funkcji, a brak wentylacji przy podłodze będzie sprzyjał rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów.