Ten owoc ma jedynie około 30 kalorii i posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc ma jedynie około 30 kalorii i posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc ma jedynie około 30 kalorii i posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊

Dieta przy raku płuc - zalecenia żywieniowe dla pacjentów

Chory na raka płuc musi mieć siłę do walki z nowotworem, dlatego tak ważny jest odpowiednio skomponowany jadłospis, w którym nie może zabraknąć produktów wysokobiałkowych, lekkostrawnych węglowodanów, witamin i składników mineralnych. W diecie przy raku płuc ważne są także zdrowe tłuszcze, w tym tran, który wspomaga organizm obciążony chemioterapią oraz zwiększa szansę pacjenta na utrzymanie prawidłowej wagi, co ma fundamentalne znaczenie w trakcie leczenia.
Produkty stosowane w diecie na raka płuc
Źródło: 123RF
Spis treści

Rak płuca to najczęściej występujący i jeden z najgorzej rokujących nowotworów. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że co roku przybywa na świecie ponad 1 mln 200 tys. nowych przypadków.

W Polsce statystyki też są zatrważające, rak płuc odpowiada za najwięcej zgonów wśród pacjentów onkologicznych, a dodatkowo ten nowotwór jest wykrywany u coraz większej liczby kobiet (jeszcze kilka lat temu była to głównie choroba palących mężczyzn).

W wielu przypadkach rokowania pacjentów byłyby lepsze, gdyby już na etapie rozpoznania choroby, pacjent był pod opieką dietetyka onkologicznego. Często się zdarza bowiem, że przyczyną śmierci chorych na raka płuc jest niedożywienie i wycieńczenie organizmu chorego, a nie sam nowotwór.

Reklama

Lekkostrawna dieta przy raku płuc

Dlatego na wszystkich etapach leczenia raka płuc – od operacji chirurgicznej, po radio- czy chemioterapię – bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednio skomponowany jadłospis i to, żeby pacjent tracił jak najmniej na wadze.

Pożywne, ale nie ciężkostrawne posiłki dadzą mu siłę do walki z chorobą i skutkami ubocznymi terapii, które uszkadzają także zdrowe komórki.

Dieta przy raku płuc, podobnie, jak przy innych rodzajach nowotworów kieruje się kilkoma żelaznymi zasadami. Musimy pamiętać, że poddany radio- lub chemioterapii organizm często jest osłabiony wymiotami, nudnościami, biegunkami, pojawiają się też inne dolegliwości związane z podrażnieniem błony śluzowej układu pokarmowego, jak rany, zgaga czy mniejsza produkcja śliny.

Dlatego chory wymaga diety lekkostrawnej i regularnych, niewielkich, ale odżywczych posiłków podawanych 5-6 razy dziennie. Posiłki powinny mieć nieco inną strukturę, niż w przypadku zdrowych osób.

Częściej sprawdzają się posiłki zmiksowane, rozdrobnione, soki, zupy, musy, które można wzbogacić o składniki podnoszące kaloryczność potraw.

Potrawy, choć kaloryczne powinny być gotowane na parze lub w wodzie, pieczone w folii lub pergaminie, a także duszone. Należy natomiast wyeliminować produkty smażone, pieczone, grillowane i zasmażane.

Reklama

Dieta przy raku płuc - ważna rola białka

W diecie przy raku płuc trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, żeby w jadłospisie była większa niż do tej pory ilość białka, bo przyspiesza ono regeneracje organizmu. Ok. 2/3 białka powinno pochodzić z produktów zwierzęcych, takich jak:

  • chude mięsa (cielęcina, wołowina, drób, królik)
  • ryby (dorsz, mintaj, karmazyn, flądra, młody karp, pstrąg, sandacz)
  • chude wędliny
  • jaja
  • mleko
  • ser twarogowy

1/3 białka w diecie przy raku płuc może być pochodzenia roślinnego.

Gdy pacjent poddawany jest naświetlaniom, może pojawić się problem z trawieniem laktozy, dlatego w diecie przy radioterapii mleko można zastąpić innymi produktami mlecznymi, mlekiem ryżowym, sojowym czy migdałowym.

Oprócz białka organizm chorego powinien otrzymywać odpowiednie ilości węglowodanów. Z pieczywa raczej powinniśmy wybierać pszenny chleb i bułki, do jadłospisu warto wprowadzić też delikatne kasze. Z warzyw najlepsze będą:

  • marchew,
  • dynia,
  • kabaczki
  • patisony
  • pietruszka
  • seler
  • pomidory

Można je podawać, w zależności od kondycji chorego, jako potrawy gotowane, przetarte, puree, samodzielnie wyciskane soki. Pożywne będą tez zupy warzywne na chudym bulionie z dodatkiem zmielonego mięsa lub gotowanego jajka.

Nie można zapomnieć też o owocach, które powinny być dojrzałe i raczej pozbawione skórki: jabłka, owoce jagodowe, winogrona, cytrusy, brzoskwinie, morele, banany. Można je piec, robić z nich musy, soki i kisiele, galaretki. Wyciskane i niedosładzane soki owocowe nie powinny przekraczać 2 szklanek na dobę.

Okazuje się, że kwasy tłuszczowe zawarte w oleju rybnym są szczególnie cenne dla chorych na raka płuc. Dzienne dawki oleju rybnego mogą poprawiają wydajność chemioterapii i zwiększyć czas przeżycia oraz zapobiegać utracie mięśni i masy ciała.

Reklama

Dieta przy raku płuc: co nie jest zalecane?

W diecie przy raku płuc, podobnie, jak przy innych rodzajach nowotworów, chory powinien całkowicie zrezygnować ze słodyczy, potraw typu fast food, nadmiernej ilości soli i alkoholu. Niewskazane są także: mocne kakao, płynna czekolada, wody gazowane.

Na osłabiony przewód pokarmowy źle wpływają: żytnie pieczywo z nasionami, tłuste sery dojrzewające, serki topione, konserwy, tłuste wędliny salceson, kaszanka, pasztetowa, grzyby.

Chorzy źle tolerują także tłuste i zasmażane zupy na wywarach mięsnych, kostnych i grzybowych, potrawy zasmażanie, pikantne, sosy i zupy zabielane śmietaną.

Generalnie wszystko to, co sprawia, że potrawy są ciężkostrawne i obciążające wątrobę.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Żywienie w chorobie
Dieta przy uchyłkach jelita grubego - co jeść? Jadłospis
Jaglanka to idealne śniadanie w diecie przy uchyłkach jelita grubego
Dieta w menopauzie - jadłospis. Co warto jeść, a czego lepiej unikać?
Zdrowy talerz w diecie przy menopauzie
Obiad dla cukrzyka - co warto przygotować? Proste przepisy
Potrawa na obiad dla pacjenta z cukrzycą
Podobne artykuły
Produkty w diecie po usunięciu woreczka żółciowego
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego - poznaj zasady żywienia i przykładowy jadłospis
Woda stosowana w diecie przed badaniem kolonoskopijnym
Jak rozpisać dietę przed kolonoskopią? Których produktów unikać?
Propozycja kolacji dla diabetyków
Szybkie przepisy na kolację dla cukrzyków. Co jeść?
Dieta przy kamicy żółciowej
Dieta przy kamicy żółciowej – co jeść? Przykładowy jadłospis
Dieta przeciwzapalna przy łuszczycy
Dieta przy łuszczycy - jadłospis. Co jeść, a czego unikać?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda