Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Duofilm

Spis treści

Duofilm - skład

1 g płynu zawiera 167 mg kwasu salicylowego i 167 mg kwasu mlekowego (co odpowiada 150 mg czystego kwasu mlekowego). Płyn zawiera etanol.

Reklama

Duofilm - działanie

Preparat przeciw brodawkom o działaniu keratolitycznym. Zawarty w preparacie kwas salicylowy ma działanie keratolityczne, zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek ułatwiając jego złuszczenie. Kwas mlekowy wpływa na proces rogowacenia, redukując nadmierne rogowacenie, charakterystyczne dla brodawek. W dużych stężeniach może działać także na wirusy będące przyczyną ich powstawania. Ma także właściwości antyseptyczne. Kolodium elastyczne umożliwia łatwe i dokładne stosowanie. Wysychając tworzy błonę, ułatwia nawilżanie tkanki i lepsze wchłanianie substancji czynnych. Kwas salicylowy wchłania się przez skórę, tam gdzie jest to mierzalne, Cmax w osoczu występuje w ciągu 6-12 h po aplikacji. Po zastosowaniu na skórę preparatów zawierających kwas salicylowy 9-25% kwasu salicylowego wchłania się do organizmu. Stopień wchłaniania kwasu salicylowego jest zmienny i zależy od czasu ekspozycji oraz zastosowanego podłoża. Pomimo wchłaniania przezskórnego, ekspozycja ogólnoustrojowa na kwas salicylowy jest mała, ze względu na małą dawkę kwasu salicylowego stosowaną na skórę oraz małą powierzchnię tkanki hiperkeratotycznej, na którą jest aplikowany lek. Ludzka skóra brzucha badana w systemie dyfuzji "flow-through" została wykorzystana do określenia absorpcji przezskórnej kwasu mlekowego in vitro. Przy pH 3 poziom radioaktywności wykrytej w płynie przyjmującym, warstwie rogowej, naskórku i skórze właściwej wynosił odpowiednio 3,6% ; 6,3%; 6,6% i 13,9%. Po wchłonięciu przezskórnym, kwas salicylowy jest dystrybuowany w przestrzeni pozakomórkowej, ok. połowa kwasu salicylowego łączy się z białkami osocza (albuminą). Salicylany są metabolizowane w wątrobie przez enzymy mikrosomalne do kwasu salicylurowego i glukuronidów fenolowych kwasu salicylowego. Salicylany, która nie zostaną zmetabolizowane, są wydzielane z moczem w postaci niezmienionego kwasu salicylowego.

Reklama

Duofilm - wskazania

Leczenie brodawek zwykłych i brodawek podeszwowych.

Reklama

Duofilm - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 2 lat. Nie stosować na krwawiące brodawki, lub jeśli skóra w otoczeniu brodawek jest uszkodzona lub zmieniona zapalnie. Nie stosować na na pieprzyki, znamiona, brodawki narządów rodnych, brodawki na twarzy lub błonach śluzowych, brodawki z których wyrastają włosy, brodawki z zaczerwienionymi krawędziami lub o nietypowym kolorze.

Reklama

Duofilm - ostrzeżenia

Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. W razie przypadkowego kontaktu preparatu z oczami lub błonami śluzowymi, miejsca te należy dokładne przemywać wodą przez 15 min. Należy chronić nieleczoną skórę przed kontaktem z preparatem, gdyż może on powodować jej podrażnienie. Należy zaprzestać stosowania leku, jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub zapalenia skóry. Nie należy stosować preparatu w otoczeniu brodawek, ze względu na ryzyko uszkodzenia skóry wokół brodawki co może prowadzić do zwiększenia wchłaniania kwasu salicylowego. Jeśli brodawki pokrywają dużą powierzchnię ciała (więcej niż 5 cm2), należy rozważyć inne metody leczenia, ze względu na ryzyko wystąpienia toksyczności kwasu salicylowego związanej z nadmierną ekspozycją na kwas salicylowy. Preparaty zawierające kwas mlekowy i kwas salicylowy nie są wskazane do stosowania u osób chorych na cukrzycę, z zaburzeniami krążenia lub neuropatię obwodową, chyba że pod ścisłą kontrolą lekarza. Doustne stosowanie salicylanów w trakcie infekcji wirusowej lub zaraz po niej, związane jest z ryzykiem wystąpienia zespołu Reya, stąd istnieje teoretyczne ryzyko wystąpienia zespołu Reya również w przypadku stosowania salicylanów na skórę. Nie należy stosować leku u dzieci lub młodzieży w trakcie ospy wietrznej, grypy czy innej infekcji wirusowej, lub tuż po ich przebyciu. Należy ostrzec pacjenta przed wdychaniem oparów preparatu. Preparat zawiera ok. 2228 mg alkoholu (etanolu) w każdej 15 ml butelce, co jest równoważne około 158 mg/g. Płyn może powodować pieczenie uszkodzonej skóry.

Reklama

Duofilm - ciąża

Stosowanie mieszaniny kwasu mlekowego i kwasu salicylowego w okresie ciąży i karmienia piersią nie jest wskazane. W razie stosowania preparatu w okresie karmienia piersią, należy uważać aby nie wszedł on w kontakt ze skórą na piersi. Należy unikać przypadkowego spożycia przez niemowlę i (lub) unikać przypadkowego kontaktu preparatu ze skórą niemowlęcia.

Reklama

Duofilm - efekty uboczne

Bardzo często: reakcje w miejscu aplikacji, świąd, uczucie pieczenia, rumień, łuszczenie się skóry, wysuszenie skóry. Często: wysypka, hipertrofia skóry. Rzadko: nadwrażliwość w miejscu zastosowania (w tym stan zapalny skóry), ból i podrażnienie w miejscu zastosowania, zmiana zabarwienia w miejscu zastosowania lub odbarwienie skóry, narażenie zdrowej skóry na kontakt z preparatem może spowodować pojawienie się pęcherzy oraz łuszczenia się skóry, wyprysk alergiczny.

Duofilm - interakcje

Mieszanina kwasu salicylowego i kwasu mlekowego stosowane na skórę może zwiększyć absorpcję innych leków stosowanych na skórę. Dlatego należy unikać jednoczesnego stosowania mieszaniny kwasu salicylowego i mlekowego oraz innych leków do stosowania na skórę na leczonym obszarze skóry. Ze względu na to, że mieszanina kwasu salicylowego i kwasu mlekowego po zastosowaniu na skórę wchłania się do organizmu w małych ilościach, nie przewiduje się ewentualnych interakcji z lekami o działaniu ogólnoustrojowym.

Duofilm - dawkowanie

Zewnętrznie. Preparat powinien być stosowany jedynie na miejsce chorobowo zmienione. Dorośli, dzieci w wieku powyżej 2 lat: stosować raz na dobę bezpośrednio na brodawkę, najlepiej w porze wieczornej, wg instrukcji: namaczać brodawkę przez 5 min w gorącej wodzie, a następnie dokładnie osuszyć czystym ręcznikiem; zetrzeć ostrożnie powierzchnię brodawki, pilnikiem do paznokci, pumeksem, przyrządem do manicure lub szorstką ścierką tak, aby nie spowodować krwawienia; nałożyć cienką warstwę preparatu na brodawkę, uważając, aby nie dotknąć zdrowej skóry; pozostawić preparat do dokładnego wyschnięcia (jeśli brodawka jest duża lub znajduje się na stopie, należy przykryć ją plastrem, aby ułatwić penetrację substancji czynnych); leczenie należy kontynuować aż brodawka zostanie zupełnie usunięta i zostaną odbudowane linie papilarne skóry, maksymalnie do 12 tyg. od rozpoczęcia leczenia. Stosowanie u dzieci powinno odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Wyraźna poprawa kliniczna powinna wystąpić w 1-2 tygodniu leczenia, ale najlepszy efekt będzie widoczny po 4-8 tyg. Jeśli brodawki nie znikną po 12 tyg. leczenia, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli brodawki pokrywają dużą powierzchnię ciała (więcej niż 5 cm2), należy rozważyć inne metody leczenia. Należy poinformować pacjenta o konieczności konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pojawi się podrażnienie skóry. Szczególne grupy pacjentów. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. U pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek nie jest wymagana zmiana dawkowania.

Duofilm - uwagi

Nie przewiduje się wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Ze względu na łatwopalność preparatu, w trakcie nakładania płynu lub bezpośrednio po jego nałożeniu, pacjent nie powinien palic tytoniu, znajdować się w pobliżu otwartego płomienia lub używać niektórych urządzeń elektrycznych (np. suszarki do włosów).


Podobne leki
Oilatum Plus
Oilatum
Saliderm Gel
Kerasal

Reklama

Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!