Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Imigran

Spis treści

Imigran - skład

1 czopek zawiera 25 mg sumatryptanu.

Reklama

Imigran - działanie

Lek przeciwmigrenowy - selektywny agonista receptorów serotoninowych 5-HT1D. Nie działa na inne podtypy receptorów (5-HT2 do 5-HT7). Lek wybiórczo zwęża naczynia krwionośne obszaru ukrwienia tętnicy szyjnej, nie wpływając na przepływ mózgowy. Ponadto wyniki badań doświadczalnych sugerują, że hamuje on aktywność nerwu trójdzielnego. Oba mechanizmy leżą u podstaw przeciwmigrenowego działania sumatryptanu. Działanie leku po podaniu doodbytniczym rozpoczyna się po 30 min, maksymalna skuteczność występuje po 2 h. Po podaniu doodbytniczym lek jest szybko wchłaniany, maksymalne stężenie we krwi występuje zazwyczaj po 1-1,5 h. Średnia biodostępność sumatryptanu w formie doodbytniczej wynosi 19,2% . Stopień wiązania z białkami osocza jest niewielki (14-21%). Metabolizowany jest głównie z udziałem monoaminooksydazy A. Główny produkt przemiany - analog kwasu indolooctowego jest wydalany z moczem, gdzie występuje w postaci wolnego kwasu oraz glukuronianów. Nie stwierdzono jego działania na receptory 5-HT1 i 5-HT2. Wydalanie pozanerkowe stanowi ok. 80% całkowitego klirensu. T0,5 we krwi wynosi około 2 h. Farmakokinetyka sumatryptanu w postaci czopków jest zmienna osobniczo, nie jest istotnie zakłócana przez napady migreny.

Reklama

Imigran - wskazania

Doraźne zwalczanie ostrych napadów migreny z aurą lub bez aury. Preparat w postaci czopków jest przeznaczony szczególnie dla pacjentów, u których migrena przebiega z nudnościami i wymiotami lub dla osób obawiających się iniekcji.

Reklama

Imigran - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na sumatryptan lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Przebyty zawał serca, choroba niedokrwienna serca, dławica Prinzmetala, choroby naczyń obwodowych lub objawy choroby niedokrwiennej serca, umiarkowane i ciężkie oraz łagodne niekontrolowane nadciśnienie tętnicze. Pacjenci po przebytym udarze, mózgu lub po przemijającym mózgowym napadzie niedokrwiennym. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby. Jednoczesne stosowanie z preparatami zawierającymi ergotaminę lub jej pochodne (w tym metyzergid) lub jakiegokolwiek leku z grupy tryptanów lub innych agonistów receptora 5-HT1. Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO oraz okres 2 tyg. od zaprzestania ich stosowania.

Reklama

Imigran - ostrzeżenia

Preparat nie jest wskazany do stosowania u pacjentów z migreną hemiplegiczną, podstawną lub okoporaźną. U pacjentów z uprzednio rozpoznaną migreną, ale z nietypowym obrazem danego napadu bólu głowy oraz bólem głowy typu migrenowego, u pacjentów u których wcześniej nie rozpoznawano migreny należy podjąć działania w celu wykluczenia potencjalnych, innych przyczyn dolegliwości (np. udaru mózgu lub przemijającego mózgowego napadu niedokrwiennego). Należy zachować ostrożność u pacjentów z łagodnym, kontrolowanym nadciśnieniem ze względu na możliwy przemijający wzrost ciśnienia krwi i obwodowego oporu naczyniowego. Po podaniu sumatryptanu może występować przemijający ból oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej i gardle, czasami o znacznym nasileniu; jeżeli objawy te wskazują na chorobę niedokrwienną serca, należy przerwać podawanie leku i wykonać odpowiednie badania diagnostyczne. Lek stosować ostrożnie u pacjentów, u których można spodziewać się zmian we wchłanianiu, metabolizmie lub wydalaniu leku, np. w zaburzeniach czynności wątroby (stopień A lub B wg klasyfikacji Childa-Pugha) lub nerek. Szczególną ostrożność zachować u pacjentów, u których stwierdzano napady drgawek lub czynniki ryzyka obniżające próg drgawkowy oraz u pacjentów z nadwrażliwością na sulfonamidy. Nadużywanie leków przeciwbólowych w leczeniu bólu głowy może mieć związek z jego nasileniem (ból głowy zależny od nadużywania leków - MOH), u tych pacjentów może zachodzić konieczność przerwania leczenia. U pacjentów z grupy ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego (nałogowi palacze, osoby stosujące nikotynową terapię zastępczą, kobiety po menopauzie i mężczyźni powyżej 40 lat) sumatryptan można stosować tylko po wykonaniu odpowiednich badań.

Reklama

Imigran - ciąża

Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu. Sumatryptan przenika do mleka - w okresie 12 h od przyjęcia należy unikać karmienia piersią.

Reklama

Imigran - efekty uboczne

Często: zawroty głowy, senność, zaburzenia czucia (w tym parestezje i niedoczulica), przemijające zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi wkrótce po podaniu leku, nagłe zaczerwienienie (zwłaszcza twarzy), duszność, nudności i wymioty (związek z podawaniem sumatryptanu nie jest jasny), ból, uczucie gorąca lub zimna, ciężkości, napięcia lub ucisku (objawy te zazwyczaj są przemijające, mogą być silne i występować w różnych częściach ciała, w tym w klatce piersiowej i gardle), uczucie słabości, zmęczenie, bóle mięśni. Bardzo rzadko: niewielkie zmiany wartości parametrów czynności wątroby. Częstość nieznana: objawy nadwrażliwości (od zmian skórnych do wstrząsu anafilaktycznego), napady drgawek (u pacjentów z napadami drgawek w wywiadzie lub współistniejącymi czynnikami predysponującymi do ich wystąpienia, jak i u osób bez czynników ryzyka), drżenie, dystonia, oczopląs, mroczki, migotanie światła, podwójne widzenie, zmiany w polu widzenia, utrata widzenia, w tym stałe ubytki widzenia (zaburzenia widzenia mogą być składową napadu migreny), bradykardia, tachykardia, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, przemijające zmiany niedokrwienne w zapisie EKG, skurcz naczyń wieńcowych, dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego, niedociśnienie, zespół Raynauda, niedokrwienne zapalenie okrężnicy, biegunka, sztywność karku, ból stawów, lęk, nadmierne pocenie.

Imigran - interakcje

Równoczesne stosowanie ergotaminy lub innego leku z grupy tryptanów lub innych agonistów receptora 5-HT1 z sumatryptanem jest przeciwwskazane - sumatryptanu nie należy podawać wcześniej niż po upływie 24 h od przyjęcia preparatu zawierającego ergotaminę lub innego leku z grupy tryptanów lub innych agonistów receptora 5-HT1, natomiast preparaty zawierające ergotaminę można podawać po 6 h, a leki z grupy tryptanów lub innych agonistów receptora 5-HT1 po 24 godzinach od zastosowania sumatryptanu. Stosowanie sumatryptanu z inhibitorami MAO oraz przez 2 tyg. od zaprzestania stosowania leków z tej grupy jest przeciwwskazane. Należy zachować ostrożność i odpowiednio obserwować pacjenta podczas jednoczesnego stosowania sumatryptanu i selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny lub inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Podczas jednoczesnego stosowania sumatryptanu i preparatów zawierających ziele dziurawca działania niepożądane mogą występować częściej. Badania nie wykazały interakcji sumatryptanu z alkoholem etylowym, propranololem, flunaryzyną i pizotyfenem.

Imigran - dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli w wieku 18-65 lat: jednorazowa dawka preparatu wynosi 25 mg (1 czopek). Lek należy przyjąć jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów migreny, jednakże lek podany w dowolnym stadium napadu migrenowego jest równie skuteczny. Jeśli objawy napadu migreny nie ustąpią po zastosowaniu pierwszej dawki, to przyjęcie drugiej dawki podczas tego samego napadu jest niecelowe; można wtedy zastosować leczenie paracetamolem, kwasem acetylosalicylowym lub innym NLPZ. Lek może być stosowany w trakcie kolejnych napadów. W przypadku wystąpienia nawrotu objawów można przyjąć kolejną dawkę, nie wcześniej jednak niż po 2 h od pierwszej dawki. Nie należy stosować więcej niż 2 dawki preparatu (2 czopki) w ciągu 24 h. Nie należy stosować profilaktycznie ani dawki większej niż zalecana. Szczególne grupy pacjentów. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 rż. i powyżej 65 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Imigran - uwagi

Ze względu na możliwość wystąpienia senności po ustąpieniu ataku migreny należy zachować ostrożność u osób kierujących pojazdami i obsługujących urządzenia mechaniczne.


Podobne leki
Maxalt
Zomig
Relpax
Sumamigren

Reklama

Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!