Lioton - skład
1 g żelu zawiera 8,5 mg (1000 j.m.) heparyny sodowej. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu.
Reklama
Lioton - działanie
Preparat o miejscowym działaniu przeciwzakrzepowym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym. Przenikanie heparyny przez zdrową skórę zależy od podanej dawki. Po podaniu miejscowym na skórę nie osiąga się stężeń skutecznych w leczeniu ogólnym.
Reklama
Lioton - wskazania
Wspomagająco w chorobach żył powierzchownych: w zapaleniu żył, zakrzepowym zapaleniu żył, żylakach kończyn dolnych, krwiakach podskórnych, stłuczeniach, obrzękach.
Reklama
Lioton - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na heparynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i propylu, nie należy stosować preparatu u osób z alergią na parabeny.
Reklama
Lioton - ostrzeżenia
Nie należy stosować doustnie, na otwarte rany lub sączące się zmiany skórne, w okolicy oczu, nosa i ust. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów ze skazą krwotoczną. Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 12 lat (brak badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania). Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanów lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Reklama
Lioton - ciąża
Bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone (brak badań) - należy zachować ostrożność.
Reklama
Lioton - efekty uboczne
W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić: objawy reakcji alergicznych (zaczerwienienie i świąd skóry) lub objawy reakcji pseudoalergicznych. W takich przypadkach leczenie należy przerwać. U niektórych pacjentów, u których pierwotnie występuje czerwienica prawdziwa, po podaniu miejscowym heparyny w żelu mogą pojawić się zmiany skórne grudkowo-plamkowe, nacieczony krwotocznie wyprysk skórny ze stwierdzonym w badaniu histologicznym leukocytolitycznym zapaleniem naczyń krwionośnych.
Lioton - interakcje
Stosowanie heparyny na duże powierzchnie skóry lub podczas jednoczesnego leczenia przeciwzakrzepowego, np. podczas podawania leków przeciwzakrzepowych lub kwasu acetylosalicylowego, zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia.
Lioton - dawkowanie
Zewnętrznie: 1-3 razy na dobę nanieść na skórę pasek żelu o długości 3-10 cm, następnie delikatnie wmasować. W przypadku obrzęków po urazach zaleca się stosowanie przez okres do 10 dni, a w przypadku leczenia chorób żył powierzchownych przez 1-2 tygodni.
Lioton - uwagi