Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Metafen żel forte

Spis treści

Metafen żel forte - skład

1 g żelu zawiera 100 mg (10%) soli lizynowej ibuprofenu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

Reklama

Metafen żel forte - działanie

Preparat do stosowania miejscowego. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (pochodna kwasu propionowego) o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Hamuje aktywność cyklooksygenazy prostaglandynowej. Podany na skórę osiąga we krwi stężenie wynoszące około 5% wartości osiąganych po podaniu tej samej dawki doustnie.

Reklama

Metafen żel forte - wskazania

Dolegliwości wymagające miejscowego działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego: bóle towarzyszące chorobom układu mięśniowo-szkieletowego; bóle pleców; nerwobóle; bóle pourazowe; bóle w lekkich postaciach zapalenia stawów.

Reklama

Metafen żel forte - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, kwas acetylosalicylowy oraz inne NLPZ. Choroby alergiczne skóry. Choroby zakaźne przebiegające ze zmianami skórnymi. Oparzenia. Uszkodzona skóra. Występowanie w przeszłości skurczu oskrzeli, nieżytu nosa i pokrzywki w związku z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Dzieci poniżej 12 lat: nie należy stosować preparatu bez zalecenia lekarza, ze względu na rzadkie występowanie właściwych wskazań.

Reklama

Metafen żel forte - ostrzeżenia

Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy oraz u pacjentów z astmą, którzy nie byli wcześniej leczeni kwasem acetylosalicylowym lub innymi lekami z grupy NLPZ. Stężenie ibuprofenu osiągane w krążeniu układowym po miejscowym zastosowaniu żelu jest mniejsze niż po przyjęciu doustnym, jednakże, ponieważ ibuprofen stosowany doustnie może pogorszyć istniejącą niewydolność nerek, pacjenci z chorobami nerek w wywiadzie powinni zasięgnąć porady lekarza przed zastosowaniem leku. W przypadku wystąpienia zmian skórnych w miejscu stosowania należy odstawić lek. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Stosowany miejscowo ibuprofen potencjalnie może powodować działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego. Mimo że ryzyko wystąpienia takich działań niepożądanych jest znacznie mniejsze niż po stosowaniu ibuprofenu doustnie, pacjenci z dolegliwościami przewodu pokarmowego powinni porozumieć się z lekarzem przed zastosowaniem leku. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne obszaru leczonego ze względu na możliwość wystąpienia reakcji fototoksycznej.

Reklama

Metafen żel forte - ciąża

Stosowanie leku w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. W I i II trymestrze nie należy stosować preparatu na duże powierzchnie skóry ani przez długi czas. Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią w bardzo małych stężeniach i wydaje się niemożliwe, aby niekorzystnie wpływał na niemowlę karmione piersią. Ponieważ dostępność biologiczna ibuprofenu podawanego miejscowo wynosi około 5% dostępności biologicznej dawki doustnej, uważa się, że ilość leku przyjmowana przez niemowlę karmione piersią jest znikoma.

Reklama

Metafen żel forte - efekty uboczne

Mogą wystąpić: astma, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli lub duszność; ból brzucha, niestrawność; wysypki różnego rodzaju, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, martwica naskórka i rumień wielopostaciowy (rzadko), reakcje nadwrażliwości na światło (częstość nieznana), zaburzenia skóry (np. zaczerwienienie) i mrowienie skóry w miejscu podania leku, niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaktyczne. W przypadku długotrwałego stosowania na dużych powierzchniach ciała mogą wystąpić dodatkowe działania niepożądane: ból i zawroty głowy, zmiany w obrazie krwi (granulocytopenia, agranulocytoza), hiperurykemia oraz objawy dotyczące przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, utrata łaknienia, nawrót choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Podczas leczenia ibuprofenem może wystąpić również uszkodzenie nerek, szczególnie u pacjentów z chorobami nerek.

Metafen żel forte - interakcje

Nie są znane interakcje ibuprofenu stosowanego miejscowo z innymi lekami, jednak nie można wykluczyć wystąpienia oddziaływań jak po podaniu doustnym. Po podaniu doustnym ibuprofen, podobnie jak inne NLPZ, może oddziaływać z lekami obniżającymi ciśnienie krwi. Jednoczesne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego i innych NLPZ może zwiększyć częstość występowania działań niepożądanych. Ibuprofen może nieodwracalnie znosić efekt hamowania agregacji płytek krwi pod wpływem przyjmowanego kwasu acetylosalicylowego, ograniczając ochronny wpływ tego leku w profilaktyce zawału serca u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka. Jednoczesne podawanie kortykosterydów oraz NLPZ może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej przewodu pokarmowego. Istnieje możliwość hamowania procesu agregacji płytek krwi przez ibuprofen u pacjentów stosujących jednocześnie leki przeciwzakrzepowe (np, warfaryna) lub czynniki trombolityczne (np. streptokinaza), co może prowadzić do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego oraz wydłużenia czasu krzepnięcia krwi. Ibuprofen zwiększa stężenie podawanego litu w osoczu, nasila toksyczność metotreksatu i osłabia działanie leków moczopędnych.

Metafen żel forte - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i mlodzież w wieku >12 lat: pasek żelu długości około 3 cm delikatnie wsmarować w miejsce objęte dolegliwościami, aż do całkowitego wchłonięcia. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Podczas długotrwałego wmasowywania w skórę zaleca się założenie rękawiczek ochronnych. Preparatu nie należy stosować częściej, niż co 4 h i nie więcej niż 3 razy na dobę. Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, chyba że leczenie dotyczy właśnie rąk. Jeżeli po upływie 2 tyg. stosowania leku objawy nie ustąpią lub się zaostrzą, należy ponownie ocenić stan pacjenta.

Metafen żel forte - uwagi

Nie są znane działania niepożądane mające wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!