Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Xylodex 0,05% regeneracja

Spis treści

Xylodex 0,05% regeneracja - skład

1 ml roztworu zawiera 0,50 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 50 mg deksopantenolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Xylodex 0,05% regeneracja - działanie

Chlorowodorek ksylometazoliny to pochodna imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym, głównie na receptory α-adrenergiczne. Jest lekiem obkurczającym naczynia krwionośne nosa, w wyniku czego zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. Zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa ułatwia oddychanie przez nos pacjentom, u których występują objawy niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia i po przebytej operacji nosa. Działanie rozpoczyna się w ciągu kilku minut po podaniu. Deksopantenol jest pochodną alkoholową kwasu pantotenowego, należącą do grupy witamin B. Po przemianie w organizmie w główny składnik koenzymu A, bierze udział w procesach metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Jest niezbędny do prawidłowego wzrostu, czynności układu nerwowego, regeneracji skóry i nabłonków. Bierze udział w wydzielaniu acetylocholiny i hormonów kory nadnerczy. Wpływa również na wzrost włosów i paznokci oraz przyspiesza gojenie się ran.

Reklama

Xylodex 0,05% regeneracja - wskazania

Lek jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności nosa w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa - w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Lek jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Reklama

Xylodex 0,05% regeneracja - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Suche, zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa (rhinitis sicca). Dzieci w wieku poniżej 2 lat. Po zabiegach chirurgicznych prowadzonych drogą przeznosową i po operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej.

Reklama

Xylodex 0,05% regeneracja - ostrzeżenia

Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek w przypadku: przyjmowania inhibitorów MAO lub innych leków, które mogą powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego; zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, szczególnie w przypadku jaskry z wąskim kątem; chorób układu sercowo-naczyniowego (choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego); guza chromochłonnego nadnerczy; chorób metabolicznych (nadczynności tarczycy, cukrzycy); nadwrażliwości na substancje sympatykomimetyczne (zastosowanie leku u osób z taką nadwrażliwością może powodować bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższenie ciśnienia tętniczego); pacjentów z porfirią; pacjentów z rozrostem prostaty. Pacjenci z zespołem długiego odstępu QT leczeni ksylometazoliną mogą być w większym stopniu narażeni na ciężkie arytmie komorowe. Długotrwałe stosowanie leków sympatykomimetycznych lub stosowanie ich w dawkach większych niż zalecane może powodować przekrwienie błony śluzowej nosa i w konsekwencji, zwężenie dróg oddechowych. „Efekt z odbicia” prowadzący do zwężenia dróg oddechowych, powoduje że pacjent nadal wielokrotnie stosuje lek, aż jego stosowanie staje się trwałe, doprowadzając w konsekwencji do wtórnego polekowego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis medicamentosa) lub nawet do zaniku błony śluzowej nosa. W łagodniejszych przypadkach reaktywnego przekrwienia błony śluzowej nosa odpowiednie może być przerwanie stosowania leku sympatykomimetycznego najpierw w jednym otworze nosowym (w celu utrzymania drożności części nosa), a następnie po ustąpieniu objawów w drugim. Ze względu na ryzyko przeniesienia zakażenia opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta. Lek zawiera 0,2 mg chlorku benzalkoniowego w każdym ml roztworu - może powodować podrażnienie lub obrzęk błony śluzowej nosa, zwłaszcza jeżeli jest stosowany przez długi czas.

Reklama

Xylodex 0,05% regeneracja - ciąża

Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Xylodex 0,05% regeneracja - efekty uboczne

Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości (np. obrzęk naczynioruchowy, wysypka, świąd). Rzadko: palpitacje, tachykardia, nadciśnienie. Bardzo rzadko: pobudzenie, bezsenność, zmęczenie (np. senność, sedacja), ból głowy, omamy (szczególnie u dzieci), arytmie serca, zwiększony obrzęk błony śluzowej w wyniku osłabienia działania leku, krwawienie z nosa, drgawki (szczególnie u dzieci). Częstość nieznana: uczucie pieczenia i suchości błony śluzowej nosa, kichanie.

Xylodex 0,05% regeneracja - interakcje

Podczas jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) typu tranylcyprominy lub trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi jak i również lekami zwiększającymi ciśnienie krwi, może nastąpić wzrost ciśnienia krwi będący wynikiem działania tych leków na układ sercowo-naczyniowy. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z innymi lekami sympatykomimetycznymi (np. efedryna, pseudoefedryna) ze względu na sumowanie się działania.

Xylodex 0,05% regeneracja - dawkowanie

Donosowo. Dzieci w wieku 2-6 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego 1-2 razy na dobę (co 8-10 h). Nie podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę. Dawkowanie zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta i odpowiedzi klinicznej. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni, chyba że lekarz zdecyduje o dłuższym stosowaniu. Należy zawsze zasięgnąć porady lekarza odnośnie czasu stosowania leku u dzieci. Należy zachować kilkudniową przerwę przed ponownym zastosowaniem preparatu. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Ze względów higienicznych opakowanie powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Xylodex 0,05% regeneracja - uwagi

Jeżeli preparat jest stosowany zgodnie z zaleceniami wówczas nie należy spodziewać się wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Betadrin WZF
Sulfarinol
Otrivin ALLERGY
Nasic

Reklama

Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!